statystyki

Należności składkowe nieprzedawnione nawet po 20 latach

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska08.10.2015, 08:58; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:41

Mam wobec ZUS stare długi, które sięgają lat 1995–1997. Według mnie przedawniły się one najpóźniej 31 grudnia 2007 r., a jednak ZUS twierdzi, że nie są przedawnione, gdyż w 2006 roku doręczono mi tytuły wykonawcze, co przerwało bieg przedawnienia. Nie zgadzam się z tym, że samo doręczenie tytułów wystarcza do przerwania biegu przedawnienia. Co więcej, przepis mówi, że nie można dochodzić składek, jeśli od terminu ich płatności upłynęło 10 lat. Inną kwestią jest również nieprecyzyjność przepisów dotyczących zawieszenia biegu terminu przedawnienia, które moim zdaniem nie może trwać dłużej niż 2 lata. Jednak ZUS i US twierdzą, że mogą egzekwować długi do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego. Ja uważam, że nie dłużej niż 2 lata i muszą się zmieścić w tych 10 latach. Moim zdaniem należności z tytułu składek uległy przedawnieniu 31 grudnia 2007 r. Czy ZUS działa prawidłowo?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jednak dochodzenie należności przez ZUS z tytułu składek za tak dawny okres jest jednak możliwe. Jednak tylko po spełnieniu określonych warunków. Pamiętać należy, że do składek za okres do 31 grudnia 1998 r. zastosowanie znajdowały jeszcze przepisy ustawy z 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o organizacji) przewidujące pięcioletni okres przedawnienia. Zmianę w zakresie przedawnienia składek przyniosła od 1 stycznia 1999 r. ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), stanowiąc, że należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, a w przypadku przerwania biegu przedawnienia – po upływie 10 lat, licząc od dnia ich wymagalności. Wydłużenie tego okresu do 10 lat, licząc od dnia, w którym należności stały się wymagalne, nastąpiło 1 stycznia 2003 r., tj. w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy systemowej (ustawy z 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw). Aby do należności z tytułu składek, które stały się wymagalne przed 1 stycznia 2003 r., zastosowanie znalazł wydłużony okres przedawnienia, należności te nie mogły ulec przedawnieniu według przepisów dotychczasowych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane