statystyki

Więcej zachęt i ułatwień dla zagrożonych wykluczeniem społecznym

autor: Michalina Topolewska07.10.2015, 08:32; Aktualizacja: 07.10.2015, 08:52

Świadczenia dla osób uczestniczących w zajęciach będą zwolnione z egzekucji komorniczej. Będzie można je też finansować ze środków Funduszu Pracy.

Centra integracji społecznej (CIS) i kluby integracji społecznej (KIS) to jednostki zajmujące się wspieraniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które oferują im wiele różnego typu działań aktywizujących oraz służących ich powrotowi na rynek pracy. Tuż przed końcem kadencji Sejm uchwalił ustawę z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza liczne zmiany w ich funkcjonowaniu. Podpisał ją też prezydent. Wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Obowiązki sprawozdawcze

CIS, które mogą być prowadzone przez samorządy, spółdzielnie socjalne oraz organizacje pozarządowe, muszą być wpisane do rejestru założonego przez wojewodę. W tym celu muszą złożyć wniosek oraz dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Nowelizacja ustawy poszerza ich zakres o kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, w której ma funkcjonować centrum, opinię starosty o potrzebie jego powołania na terenie powiatu oraz akt powołania, w przypadku gdy podmiotem tworzącym jest właśnie samorząd. Do tej pory CIS musiały o wszelkich zmianach związanych ze swoim funkcjonowaniem informować wojewodę w ciągu 30 dni od ich zaistnienia. Teraz informacje będą przekazywane zbiorczo, raz do roku, wraz z obowiązkowym sprawozdaniem (do 31 marca).

– Wystarczyło, że oprócz indywidualnej pomocy psychologicznej CIS zaczął oferować również zajęcia grupowe lub miały one miejsce nie w ciągu jednego dnia w tygodniu, ale dwóch, i zmianę tę trzeba zgłaszać – mówi Witold Ekielski z rady programowej Konwentu CIS i KIS.

Do rejestru wojewody wpisywać się muszą również KIS, przy czym dotychczas nie miały one obowiązku składania sprawozdań ze swojej działalności. W związku z tym część tych jednostek informowała wojewodę o rezultatach reintegracji społecznej i zawodowej, ale nie wszystkie. Nowelizacja uregulowała kwestię w ten sposób, że sprawozdania są składane obligatoryjnie raz w roku w tym samym terminie, w którym składa je CIS.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane