Nowe druki do refundacji składek ZUS

autor: Michalina Topolewska06.10.2015, 07:09; Aktualizacja: 08.10.2015, 17:48
Prawo do opóźnienia w uiszczaniu należności – do KRUS – zyskali niepełnosprawni rolnicy lub tacy, którzy opłacają je za domownika z uszczerbkiem na zdrowiu.

Prawo do opóźnienia w uiszczaniu należności – do KRUS – zyskali niepełnosprawni rolnicy lub tacy, którzy opłacają je za domownika z uszczerbkiem na zdrowiu.źródło: ShutterStock

Termin do opłacenia należności na ZUS i data ich faktycznego uiszczenia to nowe pozycje w formularzu, który osoby z dysfunkcjami muszą przesłać do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), aby uzyskać ich częściowy zwrot.

To efekt wprowadzenia zmian w zasadach otrzymywania przez osoby prowadzące działalność gospodarczą refundacji składek emerytalno-rentowych. Od początku tego miesiąca mogą one dokonać ich opłaty z opóźnieniem i nie spowoduje to utraty możliwości ubiegania się o zwrot z środków PFRON. Stanie się tak, o ile spóźnienie nie będzie wynosić więcej niż 14 dni po upływie terminu wynikającego z przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiana ta została uwzględniona w druku Wn-U-G, który składają niepełnosprawni z własną firmą. Nowy wzór określiło rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 1497). Są na nim dwa nowe obowiązkowe pola do wypełnienia: poz. 44 – „termin do opłacenia składek” i poz. 45 – „data opłacenia składek”.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane