statystyki

Pracodawcy mniej zaoszczędzą na wpłatach do PFRON

autor: Michalina Topolewska02.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 02.10.2015, 08:38

50 proc. będzie mogła wynosić maksymalna wysokość miesięcznej ulgi w należnościach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Obecnie może ona sięgać nawet 80 proc.

Obniżenie ulg przewiduje ustawa z 25 września 2015 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Została ona przyjęta przez Senat bez poprawek i zacznie obowiązywać od lipca 2016 r. Wśród najważniejszych zmian, które wprowadza ustawa, są te dotyczące ulg we wpłatach na PFRON. Do ich ponoszenia zobowiązane są firmy nieosiągające 6-proc. wskaźnika zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami. Mogą one obniżyć wysokość wpłat, jeżeli zakupią produkt lub usługę od przedsiębiorstwa, które ma prawo do udzielania ulg. Jednak w związku z tym, że z roku na rok rośnie kwota wykorzystywanych obniżeń, negatywnie wpływa to na przychody funduszu – są coraz niższe. Dlatego posłowie uznali, że konieczne są ograniczenia w ich przyznawaniu. Zmiana dotycząca ulg budzi zastrzeżenia części pracodawców, którzy wskazują, że może to spowodować zwolnienia niepełnosprawnych pracowników.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane