statystyki

Pracodawcy mniej zaoszczędzą na wpłatach do PFRON

autor: Michalina Topolewska02.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 02.10.2015, 08:38

50 proc. będzie mogła wynosić maksymalna wysokość miesięcznej ulgi w należnościach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Obecnie może ona sięgać nawet 80 proc.

Obniżenie ulg przewiduje ustawa z 25 września 2015 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Została ona przyjęta przez Senat bez poprawek i zacznie obowiązywać od lipca 2016 r. Wśród najważniejszych zmian, które wprowadza ustawa, są te dotyczące ulg we wpłatach na PFRON. Do ich ponoszenia zobowiązane są firmy nieosiągające 6-proc. wskaźnika zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami. Mogą one obniżyć wysokość wpłat, jeżeli zakupią produkt lub usługę od przedsiębiorstwa, które ma prawo do udzielania ulg. Jednak w związku z tym, że z roku na rok rośnie kwota wykorzystywanych obniżeń, negatywnie wpływa to na przychody funduszu – są coraz niższe. Dlatego posłowie uznali, że konieczne są ograniczenia w ich przyznawaniu. Zmiana dotycząca ulg budzi zastrzeżenia części pracodawców, którzy wskazują, że może to spowodować zwolnienia niepełnosprawnych pracowników.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane