Jutro posłowie mają rozpatrzyć rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych, który ogranicza liczbę osób uprawnionych do wcześniejszego odejścia na emeryturę. Projekt zakłada, że "pomostówki" będą przysługiwały osobom pracującym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych lub wykonującym prace o szczególnym charakterze. Do takiego typu emerytur ma być uprawnionych blisko 40 zawodów.

Prezydent Lech Kaczyński już zapowiedział, że zrobi wszystko, aby rządowy projekt nie wszedł w życie i złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który przedłuża o rok - do 31 grudnia 2009 roku - obowiązywanie dotychczasowych przepisów regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

"Przedłużenie obecnego systemu emerytalnego prowadzi prostą drogą do jego załamania"

Komorowski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt prezydenta wpłynął już do Sejmu. W opinii marszałka ma on na celu "przedłużenie obecnego, niedobrego stanu rzeczy" w kwestii emerytur. Ocenił, że przedłużenie obecnego systemu emerytalnego "prowadzi prostą drogą do jego załamania".

"Kancelaria Prezydenta wykazuje oryginalny, w moim przekonaniu, punkt widzenia, bo jednocześnie zapowiada weto w stosunku do ustawy rządowej i przesyła projekt własnej ustawy o przedłużeniu obecnego stanu rzeczy o rok" - podkreślił Komorowski.

Zdaniem marszałka być może wynika to z faktu, że "jeżeli prezydent skutecznie zawetowałby ustawę o emeryturach pomostowych, to musiałby wziąć na siebie odpowiedzialność za załamanie systemu i za to, że system po prostu przestanie działać bez nowej regulacji ustawowej".

Rząd chce, by ustawa o emeryturach pomostowych weszła w życie od początku 2009 r.

Rząd chce, by ustawa o emeryturach pomostowych weszła w życie od początku 2009 roku i zastąpiła obecne, wygasające wówczas przepisy.

Komorowski zaznaczył, że nie zamierza pomagać prezydentowi i potraktuje prezydencki projekt jak każdy inny. "Po zbadaniu przez prawników będzie skierowany do komisji" - dodał marszałek Sejmu.

Zapowiedział także, że prace sejmowej Komisji Finansów Publicznych nad projektem przyszłorocznego budżetu będą szły w tym kierunku, by Sejm zakończył prace nad ustawą budżetową na drugim listopadowym posiedzeniu.