Osoba, która otrzyma decyzję o przyznaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego, zasiłku dla opiekuna lub świadczenia pielęgnacyjnego, będzie miała 30 dni od jej wydania na złożenie wniosku, czy chce mieć odprowadzane składki do KRUS.

Taki termin wprowadza ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. poz. 1506). Ma ona spowodować, że rolnik, jego małżonek lub domownik, którzy na potrzeby uzyskania jednego z wspomnianych świadczeń opiekuńczych złożyli oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego (lub pracy w nim), nie będą mieli obowiązkowo odprowadzanych składek do ZUS. Do tej pory taka osoba nie miała możliwości wyboru, a przejście do powszechnego systemu ubezpieczeniowego nie jest dla niej korzystnym rozwiązaniem, ponieważ może w przyszłości uniemożliwić uzyskiwanie emerytury z KRUS.
– Wiele osób dowiadując się o takiej sytuacji, po prostu rezygnowało z ubiegania się o świadczenia opiekuńcze – mówi Grzegorz Pacocha, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerniewicach.
Teraz zaś osoby starające się o pomoc finansową będą miały po jej przyznaniu 30 dni na złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS. Bez takiego wniosku ich składki będą trafiać do ZUS.
Ponadto ustawa stwarza możliwość powrotu do KRUS dla osób, które na podstawie dotychczasowych przepisów podlegały ubezpieczeniu w systemie powszechnym. Będą one mogły w ciągu 6 miesięcy, a więc do końca marca 2016 r., złożyć wniosek do ośrodka pomocy społecznej o odstąpienie od dalszego opłacania składek do ZUS oraz o przejście do KRUS.
– Będziemy informować rolników i członków ich rodzin, którzy pobierają świadczenia, o takiej możliwości – wskazuje Katarzyna Korzeń, kierownik GOPS w Cegłowie.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 1 października 2015 r.