statystyki

Zaświadczenie o braku zaległości w ZUS nie gwarantuje czystego konta

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska01.10.2015, 08:31; Aktualizacja: 23.11.2015, 11:20
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

W myśl art. 46 ustawy systemowej płatnik składek jest zobowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowyźródło: ShutterStock

Najpierw przedsiębiorca dowiaduje się, że uiścił wszystkie składki, a chwilę później – że zadłużenie jednak istnieje. Choć ZUS sam sobie zaprzecza, to ma do tego prawo.

Przedsiębiorcy niejednokrotnie zwracają się do ZUS o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, niezbędnego np. do uzyskania kredytu bankowego lub wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym. Takie zaświadczenie potwierdza brak zaległości na dzień jego wydania. Myli się jednak ten, kto sądzi, że jego otrzymanie daje gwarancję czystego konta w ZUS. Może się bowiem zdarzyć, że płatnik składek, mimo że taki dokument bez problemu uzyskał, dowiaduje się później, że posiada jednak jakiś dług wobec zakładu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w takiej sytuacji przedsiębiorca odmawia uregulowania zadłużenia, skoro wcześniej otrzymał dokument stwierdzający co innego. Pojawiają się zarzuty, że ZUS sam sobie zaprzecza i nie wiadomo, co ma pierwszeństwo – zaświadczenie, czy decyzja stwierdzająca istnienie zaległości.

Aktualne na dzień wydania

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że przepisy ubezpieczeniowe na temat takiego zaświadczenia milczą. ZUS, wydając je, stosuje w tym zakresie ogólne przepisy kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące wydawania zaświadczeń. Dokument taki jest wydawany na wniosek płatnika składek przez właściwą dla miejsca prowadzenia działalności jednostkę ZUS. Stan rozliczeń potwierdzany w zaświadczeniu jest ustalany na podstawie aktualnie zaewidencjonowanych na koncie płatnika danych z prawidłowo wypełnionych i przekazanych przez płatnika dokumentów rozliczeniowych, jak też dokonanych przez niego wpłat składek. Warto wiedzieć, że ZUS nie przeprowadza specjalnej kontroli u płatnika, aby potwierdzić zgodność tych danych z rzeczywistością. Przepisy nie przewidują takie trybu, poza tym termin na wydanie zaświadczenia to tylko 7 dni od daty wpływu wniosku. Gdy zachodzą przyczyny uniemożliwiające jego wydanie, płatnik otrzyma z ZUS decyzję o odmowie wydania zaświadczenia, od której będzie mu przysługiwało odwołanie do właściwego sądu. Płatnik korzystający z ulgi w postaci odroczenia terminu płatności składek lub zawarcia układu ratalnego może również otrzymać takie zaświadczenie, o ile w terminie wykonuje postanowienia podpisanej umowy w sprawie ulgi. Zaświadczenie takie musi jednak zawierać klauzulę o korzystaniu przez płatnika z ulgi.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane