statystyki

Jaki wpływ na wysokość zasiłku chorobowego ma osiągnięcie rocznego limitu składek

autor: Izabela Nowacka01.10.2015, 08:31; Aktualizacja: 01.10.2015, 09:06

Pracownik jest wynagradzany prowizyjnie. Objęty jest też pakietem medycznym o wartości 500 zł. Zachorował we wrześniu br. (5 dni). W październiku 2014 r. pracownik osiągnął limit 30-krotności składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a jednocześnie był nieobecny z powodu zwolnienia lekarskiego 6 dni. Za ten miesiąc składki emerytalna i rentowa zostały pobrane od przychodu wynoszącego 3458,90 zł, czyli niepowodującego przekroczenia limitu podstawy, a chorobowa od rzeczywistego przychodu w wysokości 9624 zł (za pracę 9124 zł + pakiet 500 zł). Jak powinno wyglądać uzupełnienie października 2014 r.?

ODPOWIEDŹ

Przed wliczeniem wynagrodzenia prowizyjnego za październik 2014 r. do podstawy chorobowego za wrzesień 2015 r. należy je odpowiednio uzupełnić, tj. według zasad dla wynagrodzenia zmiennego. Przedtem jednak wynagrodzenie trzeba pomniejszyć o składki społeczne, ale obliczone z zastosowaniem specjalnego średniego wskaźnika. Do podstawy chorobowego nie wejdzie wartość pakietu medycznego.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, a także w drodze analogii – wynagrodzenia chorobowego przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi – stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych ze środków pracownika. Ta część składek odpowiada wartości 13,71 proc. Może się zdarzyć, że w okresie, z którego jest liczona podstawa wymiaru zasiłku (12 miesięcy), pracownik osiągnął tzw. limit 30-krotności. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na wyznaczenie podstawy poprzez pomniejszenie jej o prawidłowo pobrane składki. Nie będzie to bowiem część odpowiadająca 13,71 proc. Pracodawca powinien pomniejszyć uwzględniane w podstawie zasiłkowej wynagrodzenie osiągnięte w miesiącu przekroczenia limitu 30-krotności i następnych o odpowiednią stopę procentową składek potrąconych w danym miesiącu. Inaczej będzie wyglądało ustalenie tej części składek w sytuacji, gdy do podstawy zasiłkowej będą przyjmowane wszystkie składniki wynagrodzenia, a inaczej, gdy tylko niektóre z nich.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane