Dlaczego Polacy mają mało dzieci? Stały się dobrem konsumpcyjnym, a ich posiadanie jest sprzeczne z logiką

autor: Anna Wittenberg25.09.2015, 09:00
Polityka prorodzinna to jeden z motywów kampanii wyborczych dwóch największych partii.

Polityka prorodzinna to jeden z motywów kampanii wyborczych dwóch największych partii.źródło: ShutterStock

Polak chciałby mieć więcej dzieci. Ma jednak wiele powodów, by zatrzymać się na jednym. I wkurza go, jeśli przypomina mu się, że kiedyś marzył o całej gromadce

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (40)

  • do "I tak powiem"(2015-09-29 15:44) Zgłoś naruszenie 22

    Czyli panowie do 30tki szukają niewykształconych panienek, które będą od nich całkowicie zależne, bo zdążyły wyjść za mąż, zdążyły urodzić dziecko, ale nie zdążyły wejść na rynek pracy. To wiele o was mówi.

    Odpowiedz
  • co jeszcze(2015-09-27 18:05) Zgłoś naruszenie 31

    iwonka z IP: 89.75.144.* (2015-09-25 09:31)- to poźniej niech te dzieci ciebie utrzymują a nie liczysz, że podatnicy będą łożyć na ciebie licząc do emerytury lata leżenia przy dzieciach, nie stać to się nie rodzi a jak się narodzi to później to jest problem tych dzieci co zrobić ze starą matką, która zajęta była leżeniem i robienie kolejnego potomka zamiast pracować na emeryturę.

    Odpowiedz
  • Aśka(2015-09-27 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ten zakłamany rząd niestety nie dba o Polaków i coś w tym jest,że nawet dla tych z Mariupola czy Kazachstanu nie ma rzekomo pieniędzy na ich sprowadzenie. Narzuca się nam przyjmowanie uchodźców ale z Afryki.Jak to jest że nagle dla nich są pieniądze?I mają coraz większe żądania?
    Czy nie można by tych pieniędzy dawać Polakom?Gdyby te polskie rodziny dostały za darmo mieszkania i 2700 złotych na rodzinę,to myślicie że nie rodziłyby się dzieci?
    I to samo w całej Europie,biali ludzie są dyskryminowani a potem rządzący i pseudonaukowcy narzekają,że społeczeństwa się starzeją.Śmiechu warte...

    Odpowiedz
  • MAJ(2015-09-27 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    w Polsce nie ma przemyślanej polityki prorodzinnej i to nie zależnie od opcji politycznej spece od tego tematu wskazują 2 planowe przyczyny problemu które są może i ważne ale nie najistotniejsze. Aby założyć rodzinę należy mieć odpowiednie warunki po 1 stabilna i godnie płatna praca a co mamy 20% bezrobocie wśród młodych połowa pracuje na umowy smieciowe a ci którzy mają normalną umowę o pracę przeważnie mają najniższą krajową. po 2 mieszkania ludzie którzy nie mają gdzie mieszkać nie założą rodziny Przydały by się tanie kredyty dla młodych małżeństw lub inne rozwiązania po 3 zbyt duże obciążenie pracą niestety obecni pracodawcy wyssali by z nas najchętniej wszystkie soki, już i tak ludzie pracują jak woły wykonując pracę 3 ludzi, częste nadgodziny pressing, mobing to częste zjawiska na rynku pracy pracodawcy nie na rękę gdy pracownik małe dzieci a jeszcze gdy któreś dziecko choruje? po 4 osoby posiadające niedorosle dzieci powinni płacić niższe podatki posiadanie dzieci powinno się opłacać bo ile trudu w ich wychowanie trzeba włożyć wiedzą tylko sami rodzice oczywiście istnieje jeszcze wiele czynników mających wpływ infrastruktura, przedszkola,szkoła itd

    Odpowiedz
  • taki durny tytuł(2015-09-26 13:50) Zgłoś naruszenie 20

    to tylko niemieckie bruki mogą wymyślić.

    Odpowiedz
  • dziadek polski(2015-09-26 13:48) Zgłoś naruszenie 10

    Za tej końcówki komuny i początku rabowania polek i polaków zdążyłem wychować trójkę dzieci,podstawa to stała praca,mieszkanie a tego nie ma i nie będzie jak nie pozbędziemy się wszystkich szumowin biorących udział w spisku w magdalence,to oni zrabowali i zawłaszczyli kraj!,po tych 25 latach mamy de fakto tylko zmianę nazw
    a kryptokomuna i czarni dalej rabują i do wojny ciągną!!! jak tu mieć stabilność by wychować dziecko?
    Czarno to widzę ale jest rada wyklepać pis na 1 partię i jedyna w sejmie,a w następnych zagłosować na wszystkich
    co nigdy nie byli w żadnej partii,będzie efekt zmian systemowych i konstytucyjnych bo bandziorów nie będzie w sejmie i senacie...

    Odpowiedz
  • I tak powiem(2015-09-26 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ja nie mam, bo nie mam z kim.
    W sumie wielu moich kolegów - 30 lat też nie ma poukładanego życia rodzinnego.

    Ja widzę to tak, że kobiety za późno orientują się, że trzeba na poważnie pomyśleć o życiu. Jeśli do 25 lat najważniejsze są studia, kariera i zabawa, to później jest problem w znalezieniu kogoś na życie. Zwłaszcza, że nie szukają gołodupca, tylko mężczyznę, który zapewni im stabilność.
    A tych zazwyczaj wśród rówieśników nie ma, bo oni też się kształcą.
    Ci niewykształceni zazwyczaj są niegodni panny z wyższych sfer;)
    A kobiecie po 25 roku życia ciężko znaleźć wartego zainteresowania mężczyznę do 30tki. Oni zazwyczaj szukają młodszych kobiet.

    Odpowiedz
  • robert(2015-09-26 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    witajcie na wstępie cóż krótko powiem że aby założyć rodzinę związek i posiadać dzieci trzeba być dojrzałym mężczyzną a z tym jest problem mało ich lepiej być samemu żadnych zobowiązań sex w internecie 24h i pełne spełnienie do czego to doprowadzi już widać efekty

    Odpowiedz
  • ela(2015-09-26 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy mają mało dzieci,bo mało zarabiają,boją się, że mogą stracić pracę z dnia na dzień.Tak było w moim przypadku,a dzieci chciałam więcej.No cóż?

    Odpowiedz
  • o(2015-09-26 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    dobro konsumpcyjne - dziecko czy mercedes

    Odpowiedz
  • Zdrowo myślący(2015-09-26 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    "A więc i większe obciążenia dla tych, którzy pracują (albo konieczność zupełnej przebudowy systemu)."
    Po pierwsze uczono mnie, że zdania nie zaczyna się od "A więc", po drugie dlaczego składki "ZUS" biorą się TYLKO z pensji pracujących. Tak mogło być w czasach wielkich zakładów pełnych robotników. Teraz gdy fizyczna pracę wykonują maszyny, roboty itd. ten archaiczny system MUSI być zmieniony (kropka.)

    Odpowiedz
  • zenek(2015-09-26 06:47) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki będziemy opierać się na diagnozach Czaplińskiego,biada nam.Wzrost liczby wręczanych łapówek świadczy o wzroście zamożności polaków-Czapliński u Lisa na żywo

    Odpowiedz
  • dziadowizna(2015-09-26 05:14) Zgłoś naruszenie 00

    To Liga kobiet doprowadziła do tego że faceci nie chcą dzieci i płacenia alimentów sądowych komorników . Alimenty płacić trzeba do 25 roku życia , bo przy braku pracy mamy masową ucieczkę na studia . Potem też utrzymujemy jako emeryci , nasze " kochane pociechy " które nas nienawidzą , że ich mamy i to jeszcze w patologicznym kraju . Lepiej otworzyć granice dla prawosławia z Ukrainy lub islamu z Syrii , dla ludzi w wieku produkcyjnym . Tak jak to robią Niemcy , czy Brytyjczycy oni nie mają już koloni po za krajem mają ją u siebie . Z resztą zobaczcie dziś na " Matkę Polkę " z komórką wiecznie przy uchu , papierosem w drugiej ręce . Wymalowaną jak pisanka na całym ciele , a dziecko owszem ma . ma nie przeszkadzać , bo ma je dla kasy tak jak i męża , jak ma ?

    Odpowiedz
  • ader(2015-09-25 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    do guru122 z IP: 93.105.244.* (2015-09-25 19:24)- tak samo uważam, to jedynie patologia sie rozmnaża żyjąc kosztem podatników,

    Odpowiedz
  • guru122(2015-09-25 19:24) Zgłoś naruszenie 121

    Nie dzieje sie tak naprawdę żadna tragedia, problemy demografii są rozdmuchane, miej dzieci teraz to w przyszłości mniej bezrobotnych, a to oznaca rynek pracownika i wyższe pensje przy założeniu ze Polska bedzie sięrozwijac w tempie 3-4%. Poprostu będziemy bogatsi, a jak będziemy bogatsi to i przyrost sie pojawi i tak się to będzie samoregulować. Po co nam przeludnienie, przeludnione kraje to biedne kraje.

    Odpowiedz
  • psps(2015-09-25 19:21) Zgłoś naruszenie 20

    Mam szóstkę dzieci z czterema kobitkami. Nie stać mnie na nie ale nie będę się ograniczał. W Polsce moge wygodnie żyć, bo oficjalnie nic nie posiadam i nikt mi nic nie zabierze. Moje dzieci są szczęśliwe i to jest najważniejsze.

    Odpowiedz
  • mm(2015-09-25 16:01) Zgłoś naruszenie 40

    prof. Czapiński bardzo dobrze zdefiniował powód, dla którego nie będę mieć więcej niż dwójki dzieci, choć mnie na to stać. po prostu bardzo cenię sobie możliwość pracy zawodowej, a niestety dotkliwie się przekonałam, że godzenie macierzyństwa z rozwojem zawodowym jest iluzją. realne staje się dopiero, gdy dziecko idzie do żłobka, ale i tak w okrojonym zakresie, bo niestety z chorym dzieckiem w domu zostaje to z rodziców, które mniej zarabia (czyt. kobieta). podobnie racje ma co do kwestii metrażu "przestrzeni życiowej". poza tym nie wierzę w to, że będę mieć "godną" emeryturę, więc im szybciej wrócę do pracy tym szybciej może uporam się z kredytami i zacznę oszczędzać na życie "na emeryturze"...

    Odpowiedz
  • ola(2015-09-25 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Coś w tym jest, niestety nasz budżet domowy, 3 osobowej rodziny wynosi 1200 zł na samo życie po odliczeniu przedszkola, kredytu (CHF) itp. więc choćbym chciała nie stać mnie na drugie dziecko.

    Odpowiedz
  • jan(2015-09-25 15:31) Zgłoś naruszenie 01

    dokładnie. jedno dziecko bylismy w stanie zabrać na wakacje do ciepłych krajów. drugiego już nie

    Odpowiedz