statystyki

KRUS nie pozbawi z mocą wsteczną rolnika prawa do ubezpieczenia

autor: Artur Radwan18.09.2015, 07:36; Aktualizacja: 18.09.2015, 08:44
rolnictwo, pole, uprawa, żniwa, kombajn, rolnik

SN podjął uchwałę, w której wskazał, że prezes KRUS nie powinien pozbawiać rolniczki ubezpieczenia.źródło: Materiały Prasowe

KRUS nie powinien z mocą wsteczną pozbawiać rolnika prawa do ubezpieczenia tylko dlatego, że nie przedstawił on dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła właścicielki 1 ha ziemi, która od 20 grudnia 2000 r. z mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 704 ze zm.) podlegała w pełnym zakresie ubezpieczeniu rolniczemu. Powódka od 15 maja 2002 r. rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, ale nie poinformowała o tym KRUS. 30 marca 2012 r. kobieta wyrejestrowała działalność w gminie, a ta o tym zdarzeniu poinformowała KRUS. Na tej podstawie prezes kasy wydał decyzję, w której stwierdził, że właścicielka gospodarstwa nie podlega ubezpieczeniu z mocą wsteczną od 1 kwietnia 2005 r., i zwrócił jej składki. Co skutkowało tym, że przez okres siedmiu lat nie była ubezpieczona.

Tymczasem w chwili rozpoczęcia działalności przez kobietę prawo umożliwiało rolnikowi prowadzenie działalności i pozostawanie w KRUS, o ile przez rok pozostawał ubezpieczony w kasie. W maju 2004 r. doszło jednak do zmiany przepisów. Ubezpieczeniu w KRUS mógł podlegać tylko rolnik prowadzący działalność gospodarczą do kwoty granicznej należnego podatku dochodowego od jej przychodów za rok – w 2004 r. nie mogła ona przekroczyć 2528 zł (obecnie 32004 zł). Właściciele gospodarstw prowadzący równocześnie działalność, którzy po wejściu w życie nowych przepisów nadal chcieli pozostać w KRUS, mieli dwa tygodnie na powiadomienie o tym organu rentowego. Dodatkowo raz do roku musieli przedstawiać zaświadczenie o wysokości odprowadzonego podatku. Ustawodawca zaznaczył też, że jeśli rolnik nie złoży oświadczenia lub spóźni się z nim, utraci prawo do ubezpieczenia rolniczego.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • sad najwyzszy---uznał to że z mocą wsteczną nie...(2015-09-18 15:26) Zgłoś naruszenie 20

    można pozbawiać praw do ubezpieczenia jak ustawa tak wskazuje że można.A można było wstecz zabrać prawa do emerytury wcześniejsze ze spełnionymi warunkami tuż przed uzyskaniem świadczeń mężczyznom roczniki 1949-1953r.bo nie mogli spełnić idiotycznego warunku wieku 60 lat do końca 2008r..A można było Pawlakowi iTuskowi zrobić tak Ze rolnicy mężczyżni dostali profit prawny w postaci pięcioletniego okresu przejściowego aby mogli spełnić warunek wieku i otrzymać świadczenia.W Polsce nie istnieją od dawna Sądy ani sprawiedliwość,rządzi tylko mamona i dlatego patologia prawna POwiększa się i uwidacznia szaremu obywatelowi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane