statystyki

Palenie papierosów w pracy nie jest prawem pracownika

autor: Maciej Ambroziewicz17.09.2015, 18:30
Ustawodawca pracodawcy możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu palenia na terenie danego przedsiębiorstwa

Ustawodawca pracodawcy możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu palenia na terenie danego przedsiębiorstwaźródło: ShutterStock

W naszej firmie jest kilka osób palących papierosy. Nikomu by to nie przeszkadzało, gdyby nie to, że palą w pomieszczeniach pracy i w toaletach. Wielokrotnie zwracaliśmy im uwagę, oni jednak twierdzą, że pracodawca nie dopełnił swojego ustawowego obowiązku i nie utworzył palarni, a oni nie będą wychodzili na zewnątrz, bo tracą na to za dużo czasu. Czy faktycznie pracodawca musi zapewnić specjalne pomieszczenie dla palących? W jaki sposób możemy wyegzekwować od pracowników zaprzestanie palenia w budynku?

Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia pomieszczenia palarni (jest to jego prawo, a nie obowiązek), natomiast może wprowadzić całkowity zakaz palenia na terenie zakładu pracy. Wobec pracowników, którzy nie zastosują się do takiego zakazu, pracodawca może zastosować karę porządkową, a w przypadku, gdy to nie pomoże – może nawet rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, palenie wyrobów tytoniowych, w tym papierosów, jest zabronione w pomieszczeniach zakładów pracy. Pracodawca zgodnie z art. 5a ust. 3 pkt 5 w związku z art. 2 pkt 9 tej ustawy może jednak wyznaczyć palarnię, a więc wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń. Nie dotyczy to jednak przedsiębiorstw podmiotów leczniczych, pomieszczeń innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne, a także jednostek organizacyjnych systemu oświaty (szkół, przedszkoli itp.) oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodków pomocy społecznej, ośrodków interwencji kryzysowej itp.), ponieważ na terenie takich placówek palenie tytoniu jest bezwzględnie zakazane.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • norweskie bagno(2015-09-19 17:32) Zgłoś naruszenie 70

  Jeżeli ktoś jest uzależniony od masturbacji, to czy pracodawca miałby mu stworzyć cichy kącik, żeby raz na godzinę pracownik mógł sobie strzelić "konika" a w tym czasie jego koledzy będą za niego odwalać robotę?

  Jeżeli ktoś ma problem z hazardem, to czy pracodawca ma go wypuszczać kilka razy dziennie z zakładu pracy, żeby hazardzista mógł obstawić kupony u bukmachera?

  Ten sam przykład może się odnosić do łojenia sake, kompulsywnych zakupów, lekomanii, uzależnienia od internetu...

  Odpowiedz
 • EU(2015-09-17 19:16) Zgłoś naruszenie 60

  Palę papierosy , ale uważam że to jest mój nałóg i nie mam prawa "terroryzować" nim innych ,szczególnie w miejscu pracy i
  miejscach użyteczności publicznej.

  Odpowiedz
 • pracująca(2015-09-17 22:38) Zgłoś naruszenie 50

  A to że pracownik wychodzacy co pół godziny na peta jest mniej wydajny ,to już jest ok?pracuje w szpitalu i cześć personelu znika na papierosa średnio co pół godziny. Szefowa pali wiec nie ma kogo prosić o interwencje. A pieniadze wszyscy chca takie same.

  Odpowiedz
 • fel(2015-09-17 20:33) Zgłoś naruszenie 21

  Wykorzystywanie pracownika nie jest prawem pracodawcy ani nikogo innego

  Odpowiedz
 • zenon(2015-09-18 22:59) Zgłoś naruszenie 210

  papierosy nie maja nic wspólnego z wydajnoscia - mozna palic i byc wydajnym - to jest mit

  Odpowiedz
 • om(2015-09-18 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  Do EU . Taka postawa ,to się podoba. Chociaż jeden porządny.

  Odpowiedz
 • Arleta(2018-03-07 17:06) Zgłoś naruszenie 00

  Pracodawca pali i wymusza siedzenie na zebraniach w kłębach dymu, co robić w takim przypadku .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane