Jaka będzie wysokość becikowego w nadchodzącym okresie zasiłkowym

autor: Michalina Topolewska09.09.2015, 18:00
W nadchodzącym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada br., a zakończy się 31 października 2016 r., zmienia się wysokość tylko niektórych ze świadczeń, jakie mogą otrzymywać rodzice wychowujący dzieci.

W nadchodzącym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada br., a zakończy się 31 października 2016 r., zmienia się wysokość tylko niektórych ze świadczeń, jakie mogą otrzymywać rodzice wychowujący dzieci.źródło: ShutterStock

Żona urodzi w listopadzie nasze drugie dziecko. Tak jak przy pierwszej córce, tak i teraz zamierzam złożyć wniosek o becikowe. Gdy wcześniej starałem się o to świadczenie w 2012 r., ośrodek pomocy społecznej wypłacił nam 1 tys. zł. Czy teraz w związku z podwyższeniem wysokości świadczeń na dzieci otrzymamy też wyższe becikowe – pyta pan Piotr

Tydzień ze świadczeniami rodzinnymi

W nadchodzącym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada br., a zakończy się 31 października 2016 r., zmienia się wysokość tylko niektórych ze świadczeń, jakie mogą otrzymywać rodzice wychowujący dzieci. Należą do nich zasiłki rodzinne i dodatki: dla samotnego rodzica, rodziny wielodzietnej, na kształcenie i rehabilitację niepełnosprawnego potomka i w związku z podjęciem nauki przez ucznia poza miejscem zamieszkania. Bez zmian pozostaje wysokość jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, czyli tzw. becikowego. Tak jak do tej pory będzie ono wynosić 1 tys. zł na jednego potomka. Ponadto podwyższone kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie zasiłków i dodatków na dzieci, nie dotyczy kwoty progu obowiązującego przy becikowymi. To oznacza, że zarówno w zbliżającym się okresie zasiłkowym, jak i przez dwa kolejne, aż do 31 października 2018 r., będzie ono wynosić 1922 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie (wtedy przypadnie termin kolejnej weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i okazja do jego zmiany).

O becikowe mogą się ubiegać matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Tym ostatnim jest osoba, która sprawuje faktyczną opiekę nad maluchem i wystąpiła do sądu o jego adopcję. Wniosek o jego przyznanie można złożyć w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Jeżeli zaś znajduje się ono pod opieką prawną, faktyczną lub zostało przysposobione, termin wynosi 12 miesięcy od dnia, w którym zostało objęte opieką lub adoptowane, ale nie później niż do ukończenia przez nie 18 lat.

Jednym z najważniejszych dokumentów, który należy dołączyć do wniosku o becikowe, jest zaświadczenie potwierdzające, że matka dziecka znajdowała się pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (wymóg nie dotyczy opiekunów i osób, które adoptowały dziecko). Dokument może wystawić lekarz lub położna i powinien być w nim wskazany nie tylko tydzień, od którego ciężarna zaczęła się badać, ale też daty trzech wizyt, po jednej w każdym trymestrze ciąży.

Przy becikowym obowiązuje taki sam sposób ustalania wysokości dochodu rodziny jak przy ubieganiu się o zasiłki na dzieci. Rodzice lub opiekunowie muszą więc podać dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy, w trakcie którego składają wniosek o jednorazową zapomogę. Jeżeli zgłoszą się z wnioskiem do gminy do końca października, muszą podać dochody z 2013 r., bo będzie jeszcze trwał okres zasiłkowy, który rozpoczął się 1 listopada ubiegłego roku. Z kolei, gdy wniosek będzie składany między 1 listopada br. a 31 października 2016 r., uwzględniane będą dochody z 2014 r.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane