Zmiana stanowiska ZUS nie może powodować zaległości

autor: Łukasz Guza08.09.2015, 07:24; Aktualizacja: 08.09.2015, 09:04
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Organ rentowy dochodzi od skarżących nieprzedawnionych należności z tytułu nieopłaconych składekźródło: ShutterStock

ZUS może rewidować swoje stanowisko w sprawie należności składkowych z konkretnego tytułu. Zmiana taka powinna jednak obowiązywać płatników jedynie na przyszłość i nie może powodować zaległości. Taką opinię przedstawił rzecznik praw obywatelskich (RPO) w wystąpieniu skierowanym do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

RPO podkreślił, że trafiają do niego liczne skargi od osób, którym ZUS zmienił kwalifikację pracy tłumacza języka obcego. Skarżący wykonywali swoje obowiązki na podstawie umowy o dzieło. Ani urzędy skarbowe, ani organy rentowe nie zgłaszały zastrzeżeń do pracy tłumacza w takiej formie. W ostatnim czasie ZUS odwołuje się jednak do wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. akt II UK 315/10).

SN uznał m.in., że wykonywane przez tłumaczy zadania nie są czynnościami właściwymi dla umowy o dzieło, w sytuacji gdy osoby te pozostają w gotowości do pracy polegającej na powtarzalnym tłumaczeniu dokumentów związanych z branżową działalnością firmy i otrzymują stałe wynagrodzenie. ZUS przyjmuje, że taka działalność odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług. Zmiana kwalifikacji powoduje, że kontrakty zawierane z tłumaczami są objęte ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi.

Organ rentowy dochodzi od skarżących nieprzedawnionych należności z tytułu nieopłaconych składek. Korzysta też z możliwości wymierzenia płatnikowi opłaty do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek i naliczenia odsetek za zwłokę.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane