statystyki

Stempel na dokumencie podóży umożliwia obcokrajowcowi kontynuację zatrudnienia

autor: Łukasz Guza08.09.2015, 07:24; Aktualizacja: 08.09.2015, 09:09
grupa pracowników

Pracodawca miał wątpliwości, czy w okresie do wydania ostatecznej decyzji pracownicy mogą legalnie kontynuować zatrudnienieźródło: ShutterStock

Jeśli bezpośrednio przed złożeniem wniosku o przedłużenie pobytu obcokrajowiec był uprawniony do wykonywania pracy, może kontynuować zatrudnienie. Jest to możliwe, jeśli w dokumencie podróży takiej osoby wojewoda wbił odcisk stempla potwierdzający złożenie wniosku.

Tak wynika z odpowiedzi departamentu legalności zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy udzielonej na pytanie DGP (sygn. GNL-439/15). Zadaliśmy je, badając sprawę czytelnika. Zatrudniał on dwóch Ukraińców, którzy chcieli przedłużyć swój legalny pobyt i zatrudnienie w Polsce. Dlatego wystąpili do wojewody o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy (dochowując wymogów formalnych związanych z taką procedurą). Pracodawca miał wątpliwości, czy w okresie do wydania ostatecznej decyzji pracownicy mogą legalnie kontynuować zatrudnienie.

Departament legalności zatrudnienia GIP przypomina, że jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki te zostały uzupełnione w terminie, wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie odpowiedniego pisma.

W takich przypadkach przebywanie obcokrajowców na terytorium RP uważa się za legalne od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna. GIP wskazuje, że jeśli bezpośrednio przed złożeniem pisma o przedłużenie pobytu obcokrajowiec legitymujący się stemplem w dokumencie podróży był uprawniony do wykonywania pracy – np. na podstawie posiadanego zezwolenia na pracę – może on kontynuować zatrudnienie.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane