statystyki

Stempel na dokumencie podóży umożliwia obcokrajowcowi kontynuację zatrudnienia

autor: Łukasz Guza08.09.2015, 07:24; Aktualizacja: 08.09.2015, 09:09
grupa pracowników

Pracodawca miał wątpliwości, czy w okresie do wydania ostatecznej decyzji pracownicy mogą legalnie kontynuować zatrudnienieźródło: ShutterStock

Jeśli bezpośrednio przed złożeniem wniosku o przedłużenie pobytu obcokrajowiec był uprawniony do wykonywania pracy, może kontynuować zatrudnienie. Jest to możliwe, jeśli w dokumencie podróży takiej osoby wojewoda wbił odcisk stempla potwierdzający złożenie wniosku.

Tak wynika z odpowiedzi departamentu legalności zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy udzielonej na pytanie DGP (sygn. GNL-439/15). Zadaliśmy je, badając sprawę czytelnika. Zatrudniał on dwóch Ukraińców, którzy chcieli przedłużyć swój legalny pobyt i zatrudnienie w Polsce. Dlatego wystąpili do wojewody o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy (dochowując wymogów formalnych związanych z taką procedurą). Pracodawca miał wątpliwości, czy w okresie do wydania ostatecznej decyzji pracownicy mogą legalnie kontynuować zatrudnienie.

Departament legalności zatrudnienia GIP przypomina, że jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki te zostały uzupełnione w terminie, wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie odpowiedniego pisma.

W takich przypadkach przebywanie obcokrajowców na terytorium RP uważa się za legalne od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna. GIP wskazuje, że jeśli bezpośrednio przed złożeniem pisma o przedłużenie pobytu obcokrajowiec legitymujący się stemplem w dokumencie podróży był uprawniony do wykonywania pracy – np. na podstawie posiadanego zezwolenia na pracę – może on kontynuować zatrudnienie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane