Problemy osobiste nie tłumaczą pijanego pracownika

autor: Artur Radwan08.09.2015, 16:00
alkohol

Świadczenie pracy w stanie nietrzeźwym jest zawsze ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczychźródło: ShutterStock

Silny stres wywołany lękiem przed chorobą nie usprawiedliwia pracy po spożyciu alkoholu – uznał Sąd Najwyższy.

Chodziło o kobietę, która się stawiła rano w pracy, ale w trakcie dnia musiała iść na mammografię. Ponieważ zapomniała dowodu osobistego, po drodze na badania wstąpiła do domu. Tam, jak przyznała, wypiła szklankę wina wzmocnionego spirytusem. Tak chciała załagodzić silny stres wywołany obawami o nawrót choroby nowotworowej. Po badaniach wróciła do pracy. Zatrudniony przez jej pracodawcę inspektor bhp został jednak zawiadomiony, że kobieta jest pod wpływem alkoholu. Nakłonił ją więc do wizyty w siedzibie straży miejskiej, gdzie zbadano ją alkomatem. Ponieważ okazało się, że pracownica jest nietrzeźwa, jeszcze tego samego dnia rozwiązano z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia – z powodu rażącego naruszenia przez nią obowiązków pracowniczych.

Kobieta odwołała się do sądu I instancji, a ten orzekł, że nie sposób oceniać zachowania kobiety w oderwaniu od okoliczności zaistniałych przed datą zwolnienia. Sąd podkreślił, że stres przed badaniem mammograficznym nie był zwykłym zdenerwowaniem. Zwrócił uwagę, że skarżąca kilka lat wcześniej chorowała na raka i wiedziała, z czym może się łączyć nawrót choroby. To zdaniem sądu wpływa na ocenę stopnia winy kobiety: jej zachowanie było bliższe niedbalstwu niż rażącemu niedbalstwu. Podkreślił jednocześnie, że zatrudniona nie uchybiła żadnym innym obowiązkom pracowniczym. Pracodawca potraktował zaś skarżącą w sposób schematyczny i nie rozważył starannie okoliczności, które miały decydujące znaczenie, jeśli chodzi o zwolnienie dyscyplinarne. W rezultacie sąd nakazał przywrócenie kobiety do pracy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane