statystyki

W Polsce przybywa pracujących dzieci. Liczba pozwoleń wzrosła trzykrotnie

autor: Łukasz Guza02.09.2015, 07:22; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:19
Zezwolenia na pracę dzieci

Zezwolenia na pracę dzieciźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie dla wszystkich dzieci 1 września to koniec wakacyjnej przerwy od obowiązków. Niektóre z nich wykonują bowiem pracę. To coraz większa grupa – według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. wydano trzykrotnie więcej zezwoleń na zatrudnienie małoletniego poniżej 16. roku życia (2,2 tys. wobec 0,7 tys. w 2013 r.). Z kolei pięciokrotnie wzrosła liczba wniosków o zgodę na pracę dzieci (z 292 do 1,5 tys.).

– Może to wynikać m.in. z tego, że rośnie przyzwolenie dorosłych na zarobkowanie podopiecznych. Coraz więcej rodziców dostrzega walor wychowawczy pracy – tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, prodziekan Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • Inspektor Pracy(2015-09-02 08:40) Zgłoś naruszenie 00

  Reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich
  -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy )
  -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) !!,
  ...i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) -nie wykazywane na Świadectwach pracy , takie jest i było prawo!!
  - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu - tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju- aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia
  . Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
  Do tego dodajmy, że do 1998r wielu miało więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem (art 18 ustawy o emeryturach pomostowych nie zaliczał czasu pracy w nadgodzinach na zasadzie równości stron a na odmianę odejmuje czas chorobowego i absencji ), dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale często bardziej spracowani.
  Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” --Tusk ze Świetlika Płażyńskiego ogłosił,: ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.
  . Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
  Przypomnijcie sobie co On mówił w TV - jak się będą sądzić to podniesiemy opłaty sądowe -CYNIK PO-- ZłODZIEJ , KŁAMCA i Oszust.  .Czy Premier Kopacz to jeszcze lekarz ,czy może nadzorca POlskiego Obozu pracy w stylu Oświęcim...obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją nadal przyznać , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą ---kaput!!.
  ... .zmusiliście ludzi do 52 lat pracy nie licząc czasu pracy ponadustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy.
  Tak stworzyliście w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POlski obóz pracy!! ..."Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane