– Może to wynikać m.in. z tego, że rośnie przyzwolenie dorosłych na zarobkowanie podopiecznych. Coraz więcej rodziców dostrzega walor wychowawczy pracy – tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, prodziekan Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie.
Co istotne, zezwolenia wydawane przez PIP dotyczą jedynie zarobkowania w podmiotach prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Tylko w takim zakresie kodeks pracy dopuszcza bowiem obecnie możliwość zatrudnienia osoby, która nie ukończyła 16 lat. Jest to możliwe, o ile zgodę na to wyrazi przedstawiciel ustawowy dziecka lub jego opiekun, a inspektor pracy wyda zezwolenie. Wniosek o to ostatnie składa placówka zainteresowana zatrudnieniem małoletniego. Musi dołączyć do niego m.in. wspomnianą zgodę przedstawiciela (pisemną), opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz orzeczenie lekarskie dotyczące braku przeciwwskazań do wykonywania zajęć zarobkowych. Samo zezwolenie określa z kolei m.in. rodzaj pracy lub innych obowiązków, jakie może wykonywać dziecko, oraz dopuszczalny okres i maksymalny dobowy wymiar ich świadczenia.
Jak podkreśla inspekcja, większość wniosków skierowanych w 2014 r. dotyczyła zatrudnienia dzieci do występów w przedstawieniach teatralnych lub operowych, udziału w filmach, reklamach i sesjach fotograficznych.
– Nie można nie zauważyć, że zatrudnienie dzieci oceniamy w zakłamany sposób – z jednej strony zakazuje się zatrudnienia małoletnich, z wyjątkiem występów np. w teatrze lub reklamie, a z drugiej doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci, w szczególności tych z ubogich rodzin, wykonuje pracę i to niejednokrotnie ciężką. Chodzi np. o zatrudnianie przy pracach w rolnictwie i sadownictwie – wskazuje dr Aleksandra Piotrowska.
Jej zdaniem należy rozważyć dopuszczenie zarobkowania dzieci przy pracach lekkich, których wykonywanie może przynieść nie tyle korzyści finansowe, ile wychowawcze.
– Przynoszenie zakupów lub ich pakowanie w sklepie, wyprowadzanie psa to przykładowe zajęcia, które z pożytkiem mogłyby wykonywać małoletni. Nie powinniśmy im tego zabraniać – dodaje.
O kwestie zatrudniania dzieci zapytaliśmy Biuro Rzecznika Praw Dziecka. W ostatnich latach nie otrzymało ono żadnych sygnałów dotyczących zarówno zgodnej z przepisami, jak i nielegalnej pracy dzieci.
Komentarze (1)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze-nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy )
-nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) !!,
...i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) -nie wykazywane na Świadectwach pracy , takie jest i było prawo!!
- na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu - tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju- aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia
. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
Do tego dodajmy, że do 1998r wielu miało więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem (art 18 ustawy o emeryturach pomostowych nie zaliczał czasu pracy w nadgodzinach na zasadzie równości stron a na odmianę odejmuje czas chorobowego i absencji ), dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale często bardziej spracowani.
Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” --Tusk ze Świetlika Płażyńskiego ogłosił,: ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.
. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
Przypomnijcie sobie co On mówił w TV - jak się będą sądzić to podniesiemy opłaty sądowe -CYNIK PO-- ZłODZIEJ , KŁAMCA i Oszust.
.Czy Premier Kopacz to jeszcze lekarz ,czy może nadzorca POlskiego Obozu pracy w stylu Oświęcim...obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją nadal przyznać , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą ---kaput!!.
... .zmusiliście ludzi do 52 lat pracy nie licząc czasu pracy ponadustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy.
Tak stworzyliście w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POlski obóz pracy!! ..."Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.