statystyki

Zaniżanie ubezpieczenia chorobowego nie zawsze pozbawi prawa do zasiłku

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska03.09.2015, 10:13; Aktualizacja: 03.09.2015, 10:24
Na wniosek ubezpieczonego ZUS może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie

Na wniosek ubezpieczonego ZUS może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminieźródło: ShutterStock

Jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą opłacałam dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Kilka dni po wpłacie za czerwiec 2015 r. okazało się, że przez tzw. czeski błąd (przestawiłam omyłkowo dwie cyfry, robiąc przelew) składka została opłacona w niepełnej wysokości. Przelałam od razu brakującą kwotę i złożyłam w ZUS prośbę o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Obawiam się jednak utraty zasiłku za ten okres. Czy ZUS może mi odmówić i w konsekwencji uznać, że moje ubezpieczenie ustało?

Wydaje się, że nie byłoby to działanie uprawnione, ale wszystko zależy tak naprawdę od interpretacji. Teoretycznie z art. 14 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) wynika wyraźnie, że nieopłacenie składki, nieopłacenie jej w terminie bądź opłacenie w nieprawidłowej wysokości, w przypadku m.in. osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, skutkuje ustaniem ubezpieczenia z mocy prawa od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Ubezpieczenie to wygasa, nawet w sytuacji gdy przedsiębiorca nie ponosi winy za nieopłacenie składki.

Na wniosek ubezpieczonego ZUS może jednak wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. Oznacza to tyle, że w uzasadnionych przypadkach (a ocena w tym zakresie najpierw należy do ZUS, a dopiero później, w razie odwołania ubezpieczonego, do sądu) możliwe jest nieuwzględnienie przekroczenia terminu na opłacenie składki i uznanie, że mimo przekroczenia nie ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Podstawową kwestią jest w takich przypadkach ustalenie przyczyn opóźnienia w opłaceniu składki.

Czeski błąd, czyli omyłkowe przestawienie cyfr w przelewach, może się zdarzyć każdemu i nierzadko ma miejsce w przypadku przekazywania składek do ZUS. W opisanej sytuacji zainteresowana sama się po pewnym czasie zorientowała, że opłaciła należną składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w niepełnej wysokości, uzupełniła ją więc niezwłocznie, wyjaśniając przyczyny tego opóźnienia.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane