statystyki

Wadliwe zaświadczenie lekarskie może być przyczyną wypadku przy pracy

autor: Ryszard Sadlik03.09.2015, 18:00
wypadek przy pracy

W orzecznictwie sądowym wskazywano wyraźnie, że zatrudnienie pracownika na podstawie aktualnego zaświadczenia lekarskiego zawierającego obiektywnie błędną ocenę jego zdolności do pracy stanowi zewnętrzną przyczynę wypadkuźródło: ShutterStock

Tak będzie, kiedy na jego podstawie dopuszczono pracownika do wykonywania obowiązków. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wykrycie błędu wymagało specjalistycznej wiedzy medycznej.

Nieszczęśliwe zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy, gdy zostaną łącznie spełnione wszystkie warunki wymienione w art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa), tj. nagłość zdarzenia, przyczyna zewnętrzna tego zdarzenia, wystąpienie urazu lub śmierci oraz związek zdarzenia z pracą. W praktyce wiele problemów oraz sporów dotyczy ustalenia przyczyny zewnętrznej wypadku. Obejmuje ona także sytuacje, gdy do wypadku doszło z powodu wykonywania pracy przy braku aktualnego zaświadczenia lekarskiego lub gdy zawierało ono oczywiście błędną ocenę zdolności do wykonywania pracy albo też pracodawca w ogóle nie uwzględnił jego treści.

Niewłaściwa diagnoza

W orzecznictwie sądowym wskazywano wyraźnie, że zatrudnienie pracownika na podstawie aktualnego zaświadczenia lekarskiego zawierającego obiektywnie błędną ocenę jego zdolności do pracy stanowi zewnętrzną przyczynę wypadku (por. wyrok Sądu Najwyższego z 23 listopada 1999 r., sygn. akt II UKN 208/99). Podobnie też wypowiadał się SN w wyroku 18 sierpnia 1999 r., sygn. akt II UKN 89/99, podkreślając, że dopuszczenie do pracy na określonym stanowisku na podstawie aktualnego okresowego orzeczenia lekarskiego, które było oczywiście błędne, może stanowić zewnętrzną przyczynę wypadku.

Takie stanowisko wynika z tego, że zaświadczenie lekarskie zawierające obiektywnie błędną ocenę zdolności do wykonywania pracy nie zapewnia pracownikowi właściwej ochrony przed szkodliwymi dla jego zdrowia warunkami. Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia do pracy tylko takiego pracownika, który legitymuje się aktualnym wynikiem badania profilaktycznego.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane