Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może być zawarta z pracownikiem, który ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Umowa powinna określać m.in. okres obowiązywania zakazu oraz wysokość odszkodowania, które może być płacone w ratach miesięcznych. Czy pracodawca może przestać płacić odszkodowanie przed upływem uzgodnionego okresu, jeśli uzna, że nie musi się już obawiać konkurencji ze strony pracownika?
Co do zasady pracodawca nie może przestać płacić uzgodnionego odszkodowania. Jak wynika z art. 1012 par. 2 k.p., w przypadku ustania przyczyn uzasadniających istnienie zakazu konkurencji przestaje obowiązywać jedynie zakaz konkurencji, tj. obowiązek pracownika od powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, sama umowa o zakazie konkurencji nie ulega natomiast rozwiązaniu.
W orzeczeniach Sądu Najwyższego prezentowany jest pogląd, że pracodawca będzie miał obowiązek zapłaty odszkodowania, także wówczas, gdy po ustaniu stosunku pracy nie obawia się już konkurencji ze strony byłego pracownika, w tym ze względu na jego trwałą niezdolność do pracy (por. wyrok SN z 28 marca 2002 r., I PKN 6/01, OSNP 2004/5/84 oraz wyrok SN z 14 maja 1998 r., I PKN 121/98, OSNP 1999/10/342). Zdaniem SN uprawienie do odszkodowania przysługuje za zachowanie obiektywnie zgodne z treścią zakazu konkurencji, niezależnie od motywów i przyczyn takiego zachowania. Przedmiotem zakazu jest nie tylko osobiste prowadzenie działalności konkurencyjnej w ramach stosunku pracy. Działalność konkurencyjna może przejawiać się również w innych formach aktywności, w tym w ramach świadczenia usług doradczych na podstawie umowy cywilnoprawnej, udziału kapitałowego czy pełnienia funkcji w organach nadzorczych spółek kapitałowych. W konsekwencji utrata zdolności do świadczenia pracy w ramach stosunku pracy nie przesądza o braku możliwości wykorzystania informacji uzyskanych w czasie zatrudnienia w celach konkurencyjnych, np. w ramach udziału kapitałowego w spółce konkurencyjnej i nie czyni zakazu konkurencji bezprzedmiotowym.
W umowie o zakazie konkurencji można natomiast zastrzec prawo pracodawcy do jej wypowiedzenia. Konieczne jest przy tym, żeby umowa określała okoliczności, w których można ją wypowiedzieć. W razie zajścia tych okoliczności pracodawca może na podstawie jednostronnego oświadczenia rozwiązać umowę i uwolnić się od obowiązku zapłaty odszkodowania. Możliwe jest także zawarcie porozumienia z pracownikiem o rozwiązaniu umowy o zakazie konkurencji.