statystyki

Kwestie społeczne w biznesie mają granicę. Finansową

autor: Małgorzata Kwiatkowska31.08.2015, 07:10; Aktualizacja: 31.08.2015, 07:34
pracownik

Problemy pojawiają się przy pytaniach o formy zatrudnienia u stałych podwykonawcówźródło: ShutterStock

Spółki z udziałem Skarbu Państwa deklarują, że problem umów śmieciowych w nich nie istnieje. Nieco ponad miesiąc temu rząd przyjął zalecenia w sprawie stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.

Chodzi m.in. o promowanie przy organizacji przetargów tych firm, które zatrudniają pracowników na stałe umowy. O krok dalej poszedł minister skarbu. Ponad 200 spółek z udziałem Skarbu Państwa otrzymało od resortu list, w którym poproszone zostały o przeanalizowanie stosowanych form zatrudnienia.

– Minister Skarbu Państwa chciał w ten sposób uczulić zarządy i rady nadzorcze na te ważną kwestię społeczną. MSP chce, by zarządy i rady nadzorcze dokładnie analizowały sposób zatrudnienia pracowników i tam, gdzie jest to formalnie, ekonomicznie i organizacyjnie uzasadnione, wspierały takie formy zatrudnienia. To rodzaj zalecenia, dobrej praktyki, nie nakazu – usłyszeliśmy w biurze prasowym ministerstwa.

Z ankiety przeprowadzonej przez DGP wśród dużych spółek z państwowym udziałem wynika, że nie będą miały się z czego tłumaczyć. Z deklaracji firm wynika, że przy zatrudnieniu sięgającym w ramach grup kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy osób, zdecydowana większość zatrudniana jest na umowach o pracę.

– Zjawisko zatrudniania pracowników na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło jest w grupie kapitałowej Lotos marginalne. Nie widzimy potrzeby ani konieczności zmiany naszej polityki kadrowej – mówi Joanna Tyszka, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi grupy Lotos. Na koniec lipca grupa współpracowała z blisko 100 osobami w ramach umów cywilnoprawnych. Pozostali zatrudnieni są w większości na umowy na czas nieokreślony.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane