Świadczenie pielęgnacyjne: Sądy administracyjne ponaglają Sejm, by zmienił przepisy

autor: Michalina Topolewska26.08.2015, 07:37; Aktualizacja: 26.08.2015, 08:30
Potrzeba przyjęcia nowelizacji ustawy jest tym bardziej nagląca, że do końca kadencji Sejmu zostało już niewiele czasu.

Potrzeba przyjęcia nowelizacji ustawy jest tym bardziej nagląca, że do końca kadencji Sejmu zostało już niewiele czasu.źródło: ShutterStock

Posłowie mogą nie zdążyć z uchwaleniem zmiany przepisów dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Zobligował ich do tego niemal rok temu Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

 • opiekunka.niepelnosprawnego.(2016-02-19 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  jak mozna ludzi traktowac, tak nieruno matki krzyczaly na tuska, i dal a dorosli leza w luzkach i czekaja na pomoc bliskich .to jest .polska wlasnie..................

  Odpowiedz
 • niepelnosprawni dorosli.(2015-08-27 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  popieramy caly komentarz nr.8.

  Odpowiedz
 • do alicji(2015-08-27 01:45) Zgłoś naruszenie 00

  A co do zasadnosci przyznawania swiadczen w wielu przypadkach, zgadzam sie, ze sa watpliwosci.
  Np. jedna z wojujacych w sejmie matek dzieci niepelnosprawnych, taka blondynka w pelnym makijazu, z bizuteria i iphonem ma niepelnosprawnego syna, ktory podobno zamierza podjac prace i ona walczy o to, by w takim przypadku nie odebrano jej swiadczenia pielegnacyjnego. To nie sa plotki, ale wiedza od osob, ktore ja osobiscie znaja. Znam relacje jednej z okupujacych sejm matek, ktorej dziecko jest lezace w zasadzie, ze byla zdumiona niklym stopniem niepelnosprawnosci syna w/w blondynki (jednej z liderek protestow), kiedy odwiedzil mame z ojcem w sejmie. A sama pani blondynka kiedy zorientowala sie, jak dziala na ludzi jej wizerunek (makijaz, dobre ciuchy, bizuteria, drogi telefon) skorygowala go nieco:)

  Odpowiedz
 • do alicji(2015-08-27 01:36) Zgłoś naruszenie 00

  Alicjo: w Danii nie dostaniesz zadnej kasy do reki, a jedynie refundacje/dofinansowanie opieki zewnetrznej, rehabilitacji, pobytu w domu dziennego czy calodobowego pobytu itp.
  Dba sie o to, by opiekun rodzinny nie rezygnowal z pracy, zeby sam nie wypadl z rynku pracy.

  Fajny masz nick, "nauczycielu";)

  Odpowiedz
 • Maciej(2015-08-26 20:15) Zgłoś naruszenie 00

  Świadczenie to jest wynagrodzeniem za pracę jaką wykonuje opiekun niepełnosprawnego członka rodziny, rezygnując z innej (zwykle dużo lżejszej, lepiej płatnej i łatwiejszej) pracy. Opiekun pracuje 24/h na dobę przy podopiecznym i 520 zł/miesiąc ZDO i SZO to jest nieporozumienie.
  I proszę nie mylić tego z zasiłkiem i dodatkiem pielęgnacyjnym, które dostaje osoba niepełnosprawna.
  Pierwsze słyszę, żeby ktoś dostawał wynagrodzenie za pracę w czekach jak pisze pani Alicja.

  Odpowiedz
 • matka niepelnosprawnego.(2015-08-26 18:27) Zgłoś naruszenie 00

  do pani alicji popieram zeby uszelnic sysem orzekania o niepelnorprawnosci. najlepsi lekarz zus...panowie pracujcy w powiatowych centrach pomocy rodzinnie jak poprosi to jest grupa2.i gitara.

  Odpowiedz
 • Irena Brzezińska(2015-08-26 14:30) Zgłoś naruszenie 00

  Nie byłoby sprzeciwu społecznego, gdyby w ustawie nie próbowano powrotu do kryterium dochodowego, czyli uwstecznienia prawa sprzed 2010 r. i gdyby wprowadzono zamiast 3. różnych bzdurnych zasiłków jedno świadczenie pielęgnacyjne w wysokości obecnie obowiązującej."Przygotowany przez rządzącą koalicję projekt został negatywnie oceniony przez opiekunów m.in. ze względu na to, że wprowadza kryterium dochodowe. Dlatego w obliczu październikowych wyborów może jej nie zależeć na uchwaleniu wywołującej kontrowersje nowelizacji." Wojewódzkie Sądy Administracyjne po odwołaniach nakazują przyznać opiekunowi świadczenie pielęgnacyjne a nie specjalny zasiłek opiekuńczy czy zasiłek dla opiekuna, które są kwotowo niekorzystne - dlatego są odwołania.

  Odpowiedz
 • Alicja(2015-08-26 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  do nauczyciel-ostatecznie pod warunkiem że te osoby naprawdę są niepełnosprawne w stopniu znacznym i faktycznie niesamodzielne,a nie jak jest teraz że dziecko z rozszczepem podniebienia lub lekko niedosłyszące jest do takiej grupy zaliczane.Poza tym szanowny panie ,,nauczycielu" uzupełnij swoją wiedzę.W większości krajów UE wysokość świadczenia pielęgnacyjnego uzależniona jest od stopnia niesamodzielności podopiecznego.W jednych krajach wsparcie wypłacane jest w gotówce np. Czechach,Niemczech,Austrii,Szwajcarii,Anglii,krajach skandynawskich w innych jak np Francja w czekach które można wykorzystać na prawie wszystkie artykuły konsumpcyjne,przemysłowe oraz usługi.Tak że drogi panie do szkoły pobierać nauki,a nie pouczać i wprowadzać w błąd innych.

  Odpowiedz
 • noja(2015-08-26 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  wiadomo, że chodzi o kasę.
  Nie ma co ukrywać połowa z tych opiekunów nigdy nie powinna dostać wsparcia, a połowa z tej drugiej połowy ... ich podopieczni powinni pójść na warsztaty zajęciowe.
  Dopiero reszta jest na tyle niepełnosprawna, że powinna dostać świadczenie.

  Po prostu należy zrobić dokładną i kompleksową weryfikację orzeczeń lub wprowadzić zupełnie nowe tylko pod kątem świadczenia pielęgnacyjnego. Inaczej posłowie ciagle będą kombinować z tym świadczeniem wprowadzając różne kryteria- najpierw wieku, potem dochodu itp.

  Odpowiedz
 • nauczycel.(2015-08-26 08:32) Zgłoś naruszenie 00

  ruwne swiadczenie dla wszystkich niepelnosprawnych. kturzy sa niesamodzielni do egzysencji.koniec ta ma byc, jak innych krajach uni...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane