W Danii wciąż poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, pracownicy sektora budowlano-montażowego (w tym również inżynierowie), kierowcy autobusów, taksówek, mechanicy (maszyn rolniczych, samochodowych), kucharze, kelnerzy, specjaliści systemów informacyjnych (programiści, projektanci baz danych, systemów oraz oprogramowania).

Jak szukać pracy

Poszukiwania pracy w Danii można rozpocząć jeszcze przed przyjazdem do tego kraju, wykorzystując do tego celu portal organizacji Eures (Europejskie Służby Zatrudnienia). Eures nastawiony jest i przygotowany na informowanie, doradztwo i wspomaganie poszukujących pracy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy chcą pracować w innym kraju Unii Europejskiej, oraz pracodawców, którzy poszukują konkretnych pracowników z innych krajów.

Portal duńskiego Euresu znajduje się pod adresem: www.eures.dk (pracownicy stali), a w przypadku poszukiwania pracy sezonowej należy skorzystać z portalu www.seasonalwork.dk, gdzie znajdują się informacje o pracy sezonowej w ogrodnictwie, rolnictwie czy też leśnictwie. Znaleźć tam też można formularz zgłoszeniowy.

W ten sposób dotarł do Polaków poszukujących pracy w Danii Birger Sand, właściciel mieszczącego się w Kerteminde na wyspie Fionia zakładu produkcji okien i drzwi - Amanda Vinduer og Dó/re. Odnalazł ich, zatrudnił w swojej firmie, a ponadto pomógł w znalezieniu mieszkania i dopełnieniu formalności związanych z legalnym zatrudnieniem w Danii. Ten sposób poszukiwania legalnej pracy w Danii jest najpewniejszy i praktycznie bezstresowy.

Baza ofert

Można także szukać duńskiego pracodawcy samemu korzystając z największej bazy ofert pracy, jaka znajduje się pod adresem duńskiego Urzędu Pośrednictwa Pracy (Arbejdsformidlingę - AF) www.jobnet.dk. Drogą internetową można przesłać tam swoje CV, do którego dostęp będą mieli potencjalni pracodawcy. W Kopenhadze urząd ten mieści się przy Vesterbrogade 123, 1620 Kopenhaga V, tel. +45 33551020.

Inne przydatne bazy danych o zatrudnieniu w Danii to: www.jobindex.dk, www.job-guide.dk oraz www.workimport.dk (dostępna również w języku polskim).

Gdy kandydat do pracy znajdzie interesującego go pracodawcę i zacznie ubiegać się o zatrudnienie, warto, aby zrobił jeszcze jedną rzecz, która pozwoli mu na całkowitą pewność, że wszystko jest w porządku. Można po prostu sprawdzić firmę, która poszukuje pracowników, u krajowego - w tym wypadku duńskiego - konsultanta Euresu. Nazwisko, nr telefonu oraz adres mailowy uzyskać można w każdym urzędzie pracy w Polsce.

gp@infor.pl