statystyki

Fundusz rehabilitacji nie sfinansuje oświetlenia

autor: Michalina Topolewska20.08.2015, 07:15; Aktualizacja: 20.08.2015, 08:11
Podatki

Argumenty przedstawione przez fiskus zostały podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 1256/12), który oddalił skargę firmy.źródło: ShutterStock

Wydatek związany z wyposażeniem stanowisk pracy i przystosowaniem pomieszczeń zakładu musi odpowiadać potrzebom tylko osób niepełnosprawnych, a nie wszystkim pracowników. Dlatego inwestycja w oświetlenie nie może być uznana za pomoc de minimis.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który oddalił skargę kasacyjną złożoną przez firmę. Sfinansowała ona z pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) oświetlenie miejsc pracy dla pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu zatrudnionych na stanowiskach barmana, kelnera i kucharza. Pracodawca wystąpił potem do urzędu skarbowego o uznanie tego wydatku za pomoc de minimis, ten jednak odmówił wydania stosowanego zaświadczenia. Fiskus uznał bowiem, że wskazany we wniosku wydatek nie spełnia wymogów wynikających z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie ZFRON (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1023), które szczegółowo określa na co można przeznaczyć gromadzone w nim pieniądze. Zgodnie z jego par 2 ust. 1 pkt 1 lit c środki z funduszu mogą być wykorzystane na wyposażenie stanowiska pracy i przystosowanie jego otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zdaniem urzędu skarbowego zakup oświetlenia nie spełnia tego warunku, ponieważ nie jest związany z oprzyrządowaniem miejsca pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności barmana, kelnera i kucharza.

Argumenty przedstawione przez fiskus zostały podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 1256/12), który oddalił skargę firmy. Podkreślił, że inwestycja w oświetlenie ma charakter ogólny i standardowy, dlatego nie można uznać, że jej celem było ułatwienie pracownikowi z dysfunkcją zdrowotną uzyskanie oraz utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane