Rewolucja w ocenach urzędników

autor: Artur Radwan20.08.2015, 09:05; Aktualizacja: 20.08.2015, 09:09
urzędnik

Czy szkolna trójka zostanie wyeliminowana?źródło: ShutterStock

Nadchodzą zmiany w ocenach rządowych urzędników. Inny będzie tryb ich przeprowadzania, inna skala oraz kryteria. Dla dyrektorów zmiany oznaczają mniejszą biurokrację, a dla podwładnych rzetelniejsze weryfikowanie ich pracy.

Czy nowy sposób przeprowadzenia pierwszej oceny obejmie już zatrudnionych

Od kilku miesięcy pracuję w administracji rządowej. To moja pierwsza praca i za kilka tygodni będę podlegał tzw. pierwszej ocenie. Czy odbędzie sie już według nowych kryteriów?

NIE

Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 27 sierpnia i będzie się odnosiło do zatrudnianych w korpusie służby cywilnej od tego dnia. Do sporządzenia pierwszej oceny osoby zatrudnionej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się dotychczasowe przepisy. Regulacje przejściowe obejmują też oceny okresowe wszystkich członków korpusu służby cywilnej. Jeśli zatem pracownik zapoznał się na piśmie z kryteriami i terminem sporządzenia oceny przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, będą wobec niego stosowane dotychczasowe regulacje. Dopiero kolejne oceny okresowe przebiegną zgodnie z nowymi zasadami.

Podstawa prawna

Par. 12 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 23 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu dokonywania pierwszej oceny w służbie cywilnej (Dz.U. poz. 1144).

Par. 14 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 23 lipca 2015 r. w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. poz. 1143).

Czy nowo przyjęty urzędnik zostanie zweryfikowany według dotychczasowej skali

W moim urzędzie trwa drugi etap naboru na wolne stanowisko. Wszystko wskazuje na to, że po rozmowie kwalifikacyjnej zostanie wyłoniony nowy kandydat. Czy po jego zatrudnieniu skala pierwszej oceny wciąż będzie pięciostopniowa?

NIE

Dotychczasowa pięciostopniowa skala zostanie zastąpiona trzystopniową (3 pkt – poniżej poziomu oczekiwań, 5 pkt – na poziomie oczekiwań i 7 pkt – powyżej oczekiwań). Jednak pierwsza ocena nie jest jedynym warunkiem zatrudnienia w administracji. O pracy na stałe decyduje pozytywne zaliczenie egzaminu ze służby przygotowawczej. Z osobą, która po raz pierwszy podejmuje pracę w służbie cywilnej, zawierana jest umowa o pracę na okres jednego roku. W tym czasie nowo zatrudniony musi zostać przez bezpośredniego przełożonego poddany pierwszej ocenie. Może ona nastąpić najwcześniej po ośmiu, a najpóźniej po 11 miesiącach pracy. Nie podlegają jej absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którzy złożyli wniosek o mianowanie na urzędnika. W ciągu 21 dni od zawarcia umowy z nowo zatrudnionym bezpośredni przełożony przeprowadza z nim rozmowę o sposobie dokonywania oceny i wyznacza termin do złożenia sprawozdania. Ma ono dotyczyć realizowanych przez pracownika zadań i musi obejmować co najmniej siedmiomiesięczny okres pracy. Pierwszą ocenę pracownika przeprowadza bezpośredni przełożony w porozumieniu z dyrektorem departamentu. Jeśli wynik jest pozytywny, dyrektor departamentu zwraca się do dyrektora generalnego o zawarcie z nim umowy na czas nieokreślony. Negatywna ocena oznacza rozwiązanie umowy o pracę na czas określony lub decyzję o niezawarciu umowy na czas nieokreślony.

Podstawa prawna

Par. 9 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 23 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu dokonywania pierwszej oceny w służbie cywilnej (Dz.U. poz. 1144).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane