statystyki

Przedsiębiorcze matki stracą, ale pytanie od kiedy

autor: Anna Kwiatkowska13.08.2015, 09:09; Aktualizacja: 13.08.2015, 09:17
Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2015 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wywołała niemało zamieszania.

Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2015 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wywołała niemało zamieszania.źródło: ShutterStock

Zasiłki i zwolnienia lekarskie na nowych zasadach

ZMIANY DLA UBEZPIECZONYCH

Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2015 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wywołała niemało zamieszania. Jej głównym celem miało być ukrócenia pewnej popularnej praktyki, polegającej na założeniu przez kobietę w ostatnich miesiącach ciąży działalności gospodarczej i opłaceniu wysokiej składki. Pozwalało to na uzyskanie wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Z jednej strony w przepisach była luka, a z drugiej istniało przyzwolenie społeczne na takie działania. Ustawodawca, widząc skalę nadużyć, zdecydował się na zmianę zasad obliczania świadczeń, którą w dużym uproszczeniu można sprowadzić do wyliczenia średniej ze składek opłacanych przez ostatnie miesiące. Przepisy jak zwykle skonstruowano zawile, dlatego pokazujemy na praktycznych przykładach, jak obliczyć wysokość świadczeń według nowych zasad, i porównujemy je ze starymi regułami.

Nowelizacją próbowano rozwiązać kilka problemów naraz. Do ustawy nowelizacyjnej (ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw) dodano także przepisy regulujące tryb i formę wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, określając datę ich wejścia w życie na 1 stycznia 2016 r. Okazało się jednak, że była to zbyt pochopna decyzja, i już słyszy się głosy, że wprowadzenie e-zwolnień nie będzie w tym czasie możliwe i wejście w życie tych przepisów trzeba będzie nieco przesunąć. Póki co e-zwolnień możemy się spodziewać z początkiem nowego roku. Będą one funkcjonować równolegle z papierowymi aż do 31 grudnia 2017 r.

Ostatnią grupą zmienionych przepisów jest rozszerzenie katalogu uprawnionych do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Zmieniono m.in. definicję członka rodziny i wprowadzono kilka dodatkowych sytuacji, w których prawo do świadczeń uzyska ojciec dziecka. Nasz ekspert przedstawia zaś, kto na zmianach zyskał i dlaczego zostały one wprowadzone. W dodatku znajduje się również praktyczne omówienie kilku zmienionych przepisów Kodeksu pracy, których brzmienie ustawodawca musiał dostosować do zmian w ustawie zasiłkowej.

Zmiany były długo wyczekiwane. Na ich potrzebę, szczególnie w zakresie zmian sposobu obliczania zasiłków, zwracał uwagę ZUS, gdyż ponosił koszty, a raczej należałoby powiedzieć – ponosiliśmy je wszyscy jako ubezpieczeni – wypłaty zawyżonych zasiłków. Wystarczyło jednak poczytać fora internetowe, aby zorientować się, że tylko nieliczni dostrzegali problem, a większość taką sytuację akceptowała. Być może dlatego proces legislacyjny ustawy trwał tak długo. Pozostałe dwie grupy znowelizowanych przepisów nie budziły tylu emocji, mają one w założeniu dostosować przepisy do wymogów współczesności. Zmiany poszły więc w dobrym kierunku, nie ustrzeżono się jednak drobnych błędów i niejasności, na co wskazują w dodatku nasi eksperci.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane