statystyki

Przedsiębiorcze matki stracą, ale pytanie od kiedy

autor: Anna Kwiatkowska13.08.2015, 09:09; Aktualizacja: 13.08.2015, 09:17
Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2015 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wywołała niemało zamieszania.

Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2015 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wywołała niemało zamieszania.źródło: ShutterStock

Zasiłki i zwolnienia lekarskie na nowych zasadach

ZMIANY DLA UBEZPIECZONYCH

Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2015 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wywołała niemało zamieszania. Jej głównym celem miało być ukrócenia pewnej popularnej praktyki, polegającej na założeniu przez kobietę w ostatnich miesiącach ciąży działalności gospodarczej i opłaceniu wysokiej składki. Pozwalało to na uzyskanie wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Z jednej strony w przepisach była luka, a z drugiej istniało przyzwolenie społeczne na takie działania. Ustawodawca, widząc skalę nadużyć, zdecydował się na zmianę zasad obliczania świadczeń, którą w dużym uproszczeniu można sprowadzić do wyliczenia średniej ze składek opłacanych przez ostatnie miesiące. Przepisy jak zwykle skonstruowano zawile, dlatego pokazujemy na praktycznych przykładach, jak obliczyć wysokość świadczeń według nowych zasad, i porównujemy je ze starymi regułami.

Nowelizacją próbowano rozwiązać kilka problemów naraz. Do ustawy nowelizacyjnej (ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw) dodano także przepisy regulujące tryb i formę wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, określając datę ich wejścia w życie na 1 stycznia 2016 r. Okazało się jednak, że była to zbyt pochopna decyzja, i już słyszy się głosy, że wprowadzenie e-zwolnień nie będzie w tym czasie możliwe i wejście w życie tych przepisów trzeba będzie nieco przesunąć. Póki co e-zwolnień możemy się spodziewać z początkiem nowego roku. Będą one funkcjonować równolegle z papierowymi aż do 31 grudnia 2017 r.

Ostatnią grupą zmienionych przepisów jest rozszerzenie katalogu uprawnionych do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Zmieniono m.in. definicję członka rodziny i wprowadzono kilka dodatkowych sytuacji, w których prawo do świadczeń uzyska ojciec dziecka. Nasz ekspert przedstawia zaś, kto na zmianach zyskał i dlaczego zostały one wprowadzone. W dodatku znajduje się również praktyczne omówienie kilku zmienionych przepisów Kodeksu pracy, których brzmienie ustawodawca musiał dostosować do zmian w ustawie zasiłkowej.

Zmiany były długo wyczekiwane. Na ich potrzebę, szczególnie w zakresie zmian sposobu obliczania zasiłków, zwracał uwagę ZUS, gdyż ponosił koszty, a raczej należałoby powiedzieć – ponosiliśmy je wszyscy jako ubezpieczeni – wypłaty zawyżonych zasiłków. Wystarczyło jednak poczytać fora internetowe, aby zorientować się, że tylko nieliczni dostrzegali problem, a większość taką sytuację akceptowała. Być może dlatego proces legislacyjny ustawy trwał tak długo. Pozostałe dwie grupy znowelizowanych przepisów nie budziły tylu emocji, mają one w założeniu dostosować przepisy do wymogów współczesności. Zmiany poszły więc w dobrym kierunku, nie ustrzeżono się jednak drobnych błędów i niejasności, na co wskazują w dodatku nasi eksperci.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane