statystyki

Wolnego w sprawach osobistych najlepiej udzielić na pisemny wniosek

autor: Ewa Łukasik12.08.2015, 16:00
umowa, prawo, prawnik, podpis

Zgodnie z art. 128 par. 1 kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracyźródło: ShutterStock

Czy członek korpusu służby cywilnej ma prawo do zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych? Jeśli tak, to jak udokumentować takie zwolnienie, aby jego odpracowanie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikom zwolnień od pracy w innych przypadkach niż wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy (chodzi np. o zwolnienia okolicznościowe). Może jednak zamieścić regulacje dotyczące takich zwolnień w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy. W takiej sytuacji przepisy te powinny określać nie tylko możliwość i tryb udzielania pracownikom zwolnień na załatwienie spraw osobistych, lecz także zasady ich dokumentowania. Jeśli pracodawca wprowadzi takie regulacje w przepisach wewnątrzzakładowych, to będą one miały charakter wiążący dla stron stosunku pracy.

Zgodnie z art. 128 par. 1 kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy powinien być w pełni wykorzystany przez każdego pracownika na wykonywanie obowiązków służbowych. Do czasu pracy nie zalicza się więc czasu, w jakim pracownik korzysta ze zwolnienia od świadczenia pracy na czas niezbędny dla załatwienia spraw osobistych lub rodzinnych. Pracownik jest zobowiązany odpracować czas takiego zwolnienia w terminie uzgodnionym z kierownikiem komórki organizacyjnej albo osobą przez niego upoważnioną.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane