statystyki

Wolnego w sprawach osobistych najlepiej udzielić na pisemny wniosek

autor: Ewa Łukasik12.08.2015, 16:00
umowa, prawo, prawnik, podpis

Zgodnie z art. 128 par. 1 kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracyźródło: ShutterStock

Czy członek korpusu służby cywilnej ma prawo do zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych? Jeśli tak, to jak udokumentować takie zwolnienie, aby jego odpracowanie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikom zwolnień od pracy w innych przypadkach niż wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy (chodzi np. o zwolnienia okolicznościowe). Może jednak zamieścić regulacje dotyczące takich zwolnień w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy. W takiej sytuacji przepisy te powinny określać nie tylko możliwość i tryb udzielania pracownikom zwolnień na załatwienie spraw osobistych, lecz także zasady ich dokumentowania. Jeśli pracodawca wprowadzi takie regulacje w przepisach wewnątrzzakładowych, to będą one miały charakter wiążący dla stron stosunku pracy.

Zgodnie z art. 128 par. 1 kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy powinien być w pełni wykorzystany przez każdego pracownika na wykonywanie obowiązków służbowych. Do czasu pracy nie zalicza się więc czasu, w jakim pracownik korzysta ze zwolnienia od świadczenia pracy na czas niezbędny dla załatwienia spraw osobistych lub rodzinnych. Pracownik jest zobowiązany odpracować czas takiego zwolnienia w terminie uzgodnionym z kierownikiem komórki organizacyjnej albo osobą przez niego upoważnioną.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane