statystyki

Bezrobotny ma prawo zarabiać na lokatach

autor: Piotr Pieńkosz07.08.2015, 09:26; Aktualizacja: 05.11.2015, 11:16
Osoba, która ubiega się o status bezrobotnego, może bez ograniczeń osiągać zyski ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Osoba, która ubiega się o status bezrobotnego, może bez ograniczeń osiągać zyski ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.źródło: ShutterStock

Niedawno straciłem pracę. Okres wypowiedzenia nieuchronnie dobiega końca i przygotowuję się do zarejestrowania się jako bezrobotny w urzędzie pracy. Słyszałem jednak, że taka osoba nie może osiągać żadnych dochodów, a ja mam odłożone na lokatach rentierskich w bankach 200 tys. zł, na których zarabiam co miesiąc ok. 470 zł netto odsetek. Czy lokaty pozbawią mnie możliwości uzyskania statusu bezrobotnego, w tym zasiłku i bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego – pyta czytelnik proszący o zachowanie anonimowości.

Nasz czytelnik nie straci możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny w powiatowym (miejskim) urzędzie pracy. Ten status przysługuje bowiem osobie, która ukończyła 18 lat, ale nie weszła jeszcze w wiek emerytalny i jednocześnie nie ma pracy, ale jest zdolna i gotowa ją podjąć. Bezrobotny nie może prowadzić działalności gospodarczej, pobierać zasiłku stałego z pomocy społecznej ani świadczenia pielęgnacyjnego. Nie może być również posiadaczem gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe, nawet jeśli wcześniej ich nie uprawiał. Ustawa reguluje też kwestię statusu bezrobotnego w obliczu dochodów z kapitałów pieniężnych.

Osoba, która ubiega się o status bezrobotnego, może bez ograniczeń osiągać zyski ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, w tym na kontach oszczędnościowych lub na rachunkach lokat terminowych. Nie jest istotne, jak duży kapitał w tej formie zgromadziła ani jak w związku z tym wysokie osiąga przychody. W efekcie nawet rentier, który jest w stanie utrzymać się z dochodów z lokat, może zarejestrować się w urzędzie pracy i m.in. bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia. Taki przepis to jeden z przykładów uprzywilejowania bankowych ciułaczy względem osób inaczej inwestujących nadwyżki finansowe.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane