statystyki

Bezrobotny ma prawo zarabiać na lokatach

autor: Piotr Pieńkosz07.08.2015, 09:26; Aktualizacja: 05.11.2015, 11:16
Osoba, która ubiega się o status bezrobotnego, może bez ograniczeń osiągać zyski ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Osoba, która ubiega się o status bezrobotnego, może bez ograniczeń osiągać zyski ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.źródło: ShutterStock

Niedawno straciłem pracę. Okres wypowiedzenia nieuchronnie dobiega końca i przygotowuję się do zarejestrowania się jako bezrobotny w urzędzie pracy. Słyszałem jednak, że taka osoba nie może osiągać żadnych dochodów, a ja mam odłożone na lokatach rentierskich w bankach 200 tys. zł, na których zarabiam co miesiąc ok. 470 zł netto odsetek. Czy lokaty pozbawią mnie możliwości uzyskania statusu bezrobotnego, w tym zasiłku i bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego – pyta czytelnik proszący o zachowanie anonimowości.

Nasz czytelnik nie straci możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny w powiatowym (miejskim) urzędzie pracy. Ten status przysługuje bowiem osobie, która ukończyła 18 lat, ale nie weszła jeszcze w wiek emerytalny i jednocześnie nie ma pracy, ale jest zdolna i gotowa ją podjąć. Bezrobotny nie może prowadzić działalności gospodarczej, pobierać zasiłku stałego z pomocy społecznej ani świadczenia pielęgnacyjnego. Nie może być również posiadaczem gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe, nawet jeśli wcześniej ich nie uprawiał. Ustawa reguluje też kwestię statusu bezrobotnego w obliczu dochodów z kapitałów pieniężnych.

Osoba, która ubiega się o status bezrobotnego, może bez ograniczeń osiągać zyski ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, w tym na kontach oszczędnościowych lub na rachunkach lokat terminowych. Nie jest istotne, jak duży kapitał w tej formie zgromadziła ani jak w związku z tym wysokie osiąga przychody. W efekcie nawet rentier, który jest w stanie utrzymać się z dochodów z lokat, może zarejestrować się w urzędzie pracy i m.in. bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia. Taki przepis to jeden z przykładów uprzywilejowania bankowych ciułaczy względem osób inaczej inwestujących nadwyżki finansowe.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane