statystyki

ZUS nie działa jak bank. Hipoteka to tylko straszak

autor: Anna Kwiatkowska30.07.2015, 20:00; Aktualizacja: 07.10.2015, 12:48
budowa, dom, nieruchomości

ZUS w przeciwieństwie do banków nie do końca zależy na natychmiastowym odzyskaniu pieniędzy.źródło: ShutterStock

Chociaż organ rentowy często zabezpiecza zaległości składkowe wpisem w księdze wieczystej, to nie kwapi się, aby wszcząć egzekucję. Problem powstaje, gdy dłużnik chce nieruchomość sprzedać.

Jednym ze sposobów ZUS na zdyscyplinowanie płatników nieregulujących swoich obowiązków jest zastosowanie zabezpieczenia hipotecznego. Jeśli płatnik składek nie płaci, to otrzymuje decyzję o wysokości swoich należności. Gdy zadłużenie mimo to nie jest uregulowane, ZUS może skierować wniosek do sądu o ustanowienie hipoteki na nieruchomości dłużnika. Nieruchomości stanowią najczęściej najistotniejszy składnik majątku nierzetelnego płatnika, dlatego ZUS chętnie korzysta z takiej formy zabezpieczenia swoich interesów.

Różne przyczyny

Okazuje się jednak, że ZUS w przeciwieństwie do banków nie do końca zależy na natychmiastowym odzyskaniu pieniędzy. Jeśli spóźniamy się z ratami kredytu, to nie musimy zbyt długo czekać na przejęcie swojego mieszkania (sprzedaż w drodze egzekucji). Natomiast w przypadku nieopłacania składek jest inaczej. ZUS zabezpieczy się hipoteką, ale raczej nie wystąpi do naczelnika urzędu skarbowego, aby ten wszczął egzekucję. Skutkiem tego wiele osób ma na swoich nieruchomościach zabezpieczone kwoty, które już dawno straciły na wartości, bo pochodzą sprzed 20 lat. Taka praktyka nie oznacza wcale, że ZUS nie ma prawa do egzekucji – jak najbardziej je ma, tylko że bardzo rzadko, jeśli w ogóle, z niego korzysta.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Przeczytane.(2015-07-31 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka. : --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się. A jak będę prowadził działalnośc to mnie ZUS skończy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane