statystyki

Odbycie stażu podyplomowego wykluczy niskie składki

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska30.07.2015, 09:22; Aktualizacja: 30.07.2015, 09:29

Po odbytym stażu w gabinecie stomatologicznym rozpocząłem własną praktykę dentystyczną, świadcząc usługi w tym samym miejscu na zasadzie współpracy z właścicielem gabinetu. Zgłosiłem się do ZUS i jako nowo zarejestrowany przedsiębiorca opłaciłem składki w preferencyjnych stawkach. ZUS jednak wzywa mnie do złożenia korekt deklaracji rozliczeniowych i opłacenia składek w pełnej wysokości. Czy ZUS ma rację? Przecież jest to moja pierwsza działalność, dotychczas jedynie uczyłem się zawodu, będąc na stażu.

Uprawnienie do opłacania składek w niższej wysokości nie ma charakteru bezwzględnego. Zasada ta nie znajduje zastosowania m.in. do osób, które w ramach działalności gospodarczej świadczą usługi byłemu pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej.

Wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na preferencyjnych warunkach.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane