statystyki

Odbycie stażu podyplomowego wykluczy niskie składki

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska30.07.2015, 09:22; Aktualizacja: 30.07.2015, 09:29

Po odbytym stażu w gabinecie stomatologicznym rozpocząłem własną praktykę dentystyczną, świadcząc usługi w tym samym miejscu na zasadzie współpracy z właścicielem gabinetu. Zgłosiłem się do ZUS i jako nowo zarejestrowany przedsiębiorca opłaciłem składki w preferencyjnych stawkach. ZUS jednak wzywa mnie do złożenia korekt deklaracji rozliczeniowych i opłacenia składek w pełnej wysokości. Czy ZUS ma rację? Przecież jest to moja pierwsza działalność, dotychczas jedynie uczyłem się zawodu, będąc na stażu.

Uprawnienie do opłacania składek w niższej wysokości nie ma charakteru bezwzględnego. Zasada ta nie znajduje zastosowania m.in. do osób, które w ramach działalności gospodarczej świadczą usługi byłemu pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej.

Wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na preferencyjnych warunkach.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane