statystyki

Będzie kontrola NIK w domach dziecka?

autor: Michalina Topolewska29.07.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:22

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD), chce, aby NIK sprawdziła, w jaki sposób samorządy realizują obowiązki wynikające z ustawy o pieczy zastępczej. O przeprowadzenie kontroli w tej sprawie zwrócił się do prezesa izby Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Do skierowania takiego wystąpienia skłoniły rzecznika wyniki badania, które jego pracownicy przeprowadzili w losowo wybranych 32 placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywały dzieci w wieku 0–6 lat. W trakcie kontroli okazało się, że małoletni w wspomnianym przedziale wiekowym stanowili aż 73 proc. spośród wszystkich podopiecznych tych instytucji. Zdaniem RPD świadczy to o niewłaściwym realizowaniu ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332). Zgodnie z jej przepisami w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie mogą być umieszczane dzieci, które nie skończyły siedem lat. Co więcej, od 2016 r. wymogi w tym zakresie zostaną jeszcze bardziej zaostrzone, bo zakaz kierowania będzie obowiązywał małoletnich poniżej 10. roku życia.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane