statystyki

Będzie kontrola NIK w domach dziecka?

autor: Michalina Topolewska29.07.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:22

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD), chce, aby NIK sprawdziła, w jaki sposób samorządy realizują obowiązki wynikające z ustawy o pieczy zastępczej. O przeprowadzenie kontroli w tej sprawie zwrócił się do prezesa izby Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Do skierowania takiego wystąpienia skłoniły rzecznika wyniki badania, które jego pracownicy przeprowadzili w losowo wybranych 32 placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywały dzieci w wieku 0–6 lat. W trakcie kontroli okazało się, że małoletni w wspomnianym przedziale wiekowym stanowili aż 73 proc. spośród wszystkich podopiecznych tych instytucji. Zdaniem RPD świadczy to o niewłaściwym realizowaniu ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332). Zgodnie z jej przepisami w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie mogą być umieszczane dzieci, które nie skończyły siedem lat. Co więcej, od 2016 r. wymogi w tym zakresie zostaną jeszcze bardziej zaostrzone, bo zakaz kierowania będzie obowiązywał małoletnich poniżej 10. roku życia.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane