Nie ma przymusu wyznaczania spadkobierców, jeśli zamiast OFE wybrałeś ZUS

autor: Małgorzata Raczkowska27.07.2015, 19:00
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Jeśli do ZUS nie wpłynie oświadczenie, zgromadzone środki wejdą w skład masy spadkowejźródło: ShutterStock

Pan Michał podjął niedawno pierwszą pracę, poważną, etatową. Minęło nieco ponad pół roku, a dostał z ZUS pismo, że skoro nie wybrał OFE i część jego składek jest przekazywana na subkonto w ZUS, musi zadeklarować majątkowe stosunki rodzinne i wskazać spadkobierców. – Jestem 24-latkiem, nie mam żony, o dzieciach jeszcze nie myślę. Dlaczego ktoś oczekuje ode mnie decyzji, o których chcę zacząć myśleć dopiero za kilka lat! Czy mogę jeszcze nic nie postanawiać – pyta czytelnik.

Zwaloryzowane kwoty składek, środków i odsetek za zwłokę, zewidencjonowane na subkoncie, podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w przypadku śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto – wyjaśnia Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W kwestiach podziału stosuje się takie same zasady jak w przypadku środków na rachunku w OFE. Gdy ubezpieczony jest członkiem OFE, stosowne oświadczenia, w których wskazuje osoby uprawnione do podziału środków, składa w wybranym przez siebie funduszu. Są one podstawą do podziału środków również na subkoncie. Jeśli nie zawarł umowy z OFE, całość składek na II filar jest gromadzona w ZUS.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane