statystyki

Nie ma przymusu wyznaczania spadkobierców, jeśli zamiast OFE wybrałeś ZUS

autor: Małgorzata Raczkowska27.07.2015, 19:00
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Jeśli do ZUS nie wpłynie oświadczenie, zgromadzone środki wejdą w skład masy spadkowejźródło: ShutterStock

Pan Michał podjął niedawno pierwszą pracę, poważną, etatową. Minęło nieco ponad pół roku, a dostał z ZUS pismo, że skoro nie wybrał OFE i część jego składek jest przekazywana na subkonto w ZUS, musi zadeklarować majątkowe stosunki rodzinne i wskazać spadkobierców. – Jestem 24-latkiem, nie mam żony, o dzieciach jeszcze nie myślę. Dlaczego ktoś oczekuje ode mnie decyzji, o których chcę zacząć myśleć dopiero za kilka lat! Czy mogę jeszcze nic nie postanawiać – pyta czytelnik.

Zwaloryzowane kwoty składek, środków i odsetek za zwłokę, zewidencjonowane na subkoncie, podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w przypadku śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto – wyjaśnia Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W kwestiach podziału stosuje się takie same zasady jak w przypadku środków na rachunku w OFE. Gdy ubezpieczony jest członkiem OFE, stosowne oświadczenia, w których wskazuje osoby uprawnione do podziału środków, składa w wybranym przez siebie funduszu. Są one podstawą do podziału środków również na subkoncie. Jeśli nie zawarł umowy z OFE, całość składek na II filar jest gromadzona w ZUS.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane