Nie ma windy ani pochylni w budynku - niepełnosprawny może interweniować

autor: Urszula Lawina27.07.2015, 10:47; Aktualizacja: 27.07.2015, 11:08
niepełnosprawni

Placówka powinna być zaadaptowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.źródło: ShutterStock

Przyjechałam z kilkuosobową grupą osób na wózkach do muzeum. Na miejscu okazało się, że prowadzą do niego strome schody, a windy ani pochylni nie ma. Musieliśmy zrezygnować. Czy to nie jest przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych – pyta zawiedziona pani Justyna.

Jakkolwiek opisana sytuacja jest bardziej dowodem na niefrasobliwość, bezmyślność, a może jest wynikiem braku środków na przystosowanie obiektu dla niepełnosprawnych, pani Justyna ma prawo interpretować ją jako przejaw dyskryminacji. Już w naszej konstytucji znajduje się zapis, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny, a każdy obywatel RP jest równy wobec prawa i przez władze publiczne musi być tak samo traktowany. Niepełnosprawny nie może też być wyłączony z komunikacji społecznej, a przecież jej formą jest również wizyta w muzeum.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • niepelnosprawny(2015-07-27 19:42) Zgłoś naruszenie 00

  Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy nowo budowany obiekt (ale też i adaptowany lub remontowany) musi być projektowany i stawiany w ten sposób, aby posiadał usprawnienia umożliwiające korzystanie z niego również osobom niepełnosprawnym.

  jak to ładnie wygląda na papierze. Zapraszam do Wrocławia na rondo Ronalda Reagana wybudowane w 2009 roku przy udziale środków UE.

  1. niskopodłogowy tramwaj JEST
  2. na wózku można wjechać na peron TAK
  3. wsiąść do tramwaju można NIE ... bo nie zrobili wysepek podwyższających i klapa z tramwaju się nie wysunie (nawet nie dosięgnie peronu)

  Mamy tzw. rzecznika ds osób niepełnosprawnych przy prezydencie, ale to jakiś zadufany w sobie narcyz wożony przez tatusia.
  2.

  Odpowiedz
 • Maria(2015-07-27 23:12) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem inwalidą i jeżdżę na wózku, kiedy ostatnio próbowałam dostać się do Prokuratora Rejonowego w Śremie aby dowiedzieć się o swoją własną sprawę - nie mogłam bo Prokuratura nie przewiduje takich klientów jak ja. Polecono mi zwrócić się do adwokata albo udać się do Komendy na przeciwko.

  Odpowiedz
 • Mario(2015-08-04 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo budowlane to kpina, ta ustawa nadaje się do kosza, a urzędasy z inspekcji nadzoru budowlanego to jest całkiem zbędna klika na utrzymaniu podatnika - tylko pierdzą w stołki a prawo budowlane dotyczące dostępności to dla nich kosmos - wywaliłbym ich na bruk darmozjadów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane