Rzeczpospolita bezdzietna. Urodzi się co najwyżej demograficzna katastrofa

autor: Janusz K. Kowalski27.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 27.07.2015, 07:46
Wydatki związane z wychowaniem dzieci ponosi się nie przez kilka miesięcy, ale przez lata.

Wydatki związane z wychowaniem dzieci ponosi się nie przez kilka miesięcy, ale przez lata.źródło: ShutterStock

Polityka prorodzinna się nie sprawdza. Mamy najmniej urodzeń od 11 lat. Śmieciówki, umowy na czas określony, brak tanich mieszkań na wynajem i zmiana obyczajów powodują, że przychodzi na świat za mało dzieci.

W pierwszym półroczu urodziło się około 180 tys. dzieci – wynika ze wstępnych szacunków GUS. To o 3 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i najmniej od 2004 r. Czyli od 11 lat. Ostateczne dane mogą być jeszcze gorsze, ponieważ te wstępne zazwyczaj GUS zawyża o 2–3 tys. – wskazują na to statystyki z lat poprzednich.

Spadkowi urodzeń nie zapobiegło ani wprowadzenie rocznego urlopu rodzicielskiego i karty dużej rodziny, ani zwiększenie liczby żłobków. – Wprawdzie wprowadzenie w 2013 r. rocznego urlopu rodzicielskiego jest dobrze oceniane, ale to za mało, aby skłonić do prokreacji – komentuje prof. Ewa Leś z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem barierą w podejmowaniu takich decyzji jest między innymi słabość instytucji do opieki nad dzieckiem.

Według danych GUS w ubiegłym roku liczba żłobków zwiększyła się o 493 do 1605, a klubów dziecięcych o 110 – do 348. Jednak miejsc w tych placówkach było zaledwie 72,2 tys., czyli o niemal 24 tys. mniej niż przed 25 laty. Dla porównania, dzieci w wieku 1–3 lata było w ubiegłym roku prawie 1,2 mln.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (34)

  • 2+2(2015-07-27 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo prorodzinne - ...
    I tak od 25 lat ...

    Odpowiedz
  • teo(2015-07-27 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ziemia ledwo dyszy odnadmiaru ludzi. Zwierzęta chodza po miastach bo kurczy im się ich naturalne środowisko a Wy mało dzieci i mało.

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR(2015-07-27 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    TE OSTATNIE SŁOWA ARTYKUŁU PRAWDZIWIE OBRAZUJĄ SYTUACJĘ DEMOGRAFICZNĄ "TANIA PRACA SPRZYJA BIZNESOWI , A NIE DECYZJOM POLAKÓW O POSIADANIU DZIECI " I NIECH WRESZCIE ZROZUMIEJĄ TO RZĄDZĄCY. " KAŻDA DORABIANA DO TEGO DEMAGOGIA JEST KŁAMSTWEM !!!1

    Odpowiedz
  • Bolo-Lolo(2015-07-27 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    A Elżbieta Bieńkowska by na to powiedziała: ALE JAJA, ALE JAJA, ALE JAJA! :-)

    Odpowiedz
  • ktostam(2015-07-27 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Największy przyrost naturalny jest w biednych krajach, gdzie zarobki są niskie. Paradoksalnie też tam gdzie jest dobry system polityki społecznej jest niższy przyrost naturalny (po co dzieci, jeśli Państwo się nami zajmie na starość?)
    Oprócz prospołecznej polityki państwa przyczyną problemu są również zmiany społeczne, zmiany modelu rodziny, upowszechnienie antykoncepcji.

    Odpowiedz
  • Greg(2015-07-27 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    sorry, jaka to "polityka prorodzinna" co to się nie sprawdza ?
    coś mnie ominęło ???

    Odpowiedz
  • hjjk(2015-07-27 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    po co ma się rodzić więcej dzieci kiedy dla tych co żyją młodych i starych brakuje pracy?

    Odpowiedz
  • emeryt bez emerytury(2015-07-27 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    No to po ZUSie

    Odpowiedz
  • emigrant(2015-07-27 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    dzieci Polacy rodzą dużo ... na emigracji.
    I to jest cała tajemnica. Gdyby uwzględnić rodziny emigrantów (tych niedawnych) to sytuacja wyglądałaby całkiem dobrze.
    Nie sztuką jest zachęcić do rodzenia, sztuką jest utrzymać w kraju tych, na wychowanie i wykształcenie których wydało się mnóstwo pieniędzy...

    Odpowiedz
  • bugi(2015-07-27 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    przestańcie rozpylać toksyczne chmury, wtedy być może wszystko wróci do normy. aluminium, i inne toksyny robią swoje. wycofajcie się z tego. niszczycie planetę i ludzkość dla kasy. nie jesteście bogami.

    Odpowiedz
  • qaduq(2015-07-27 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    To najlepsza ilustracja polityki Platformy Obywatelskiej. Zapewnili stałą degradację Polski, niskie emerytury dla obecnie pracujących młodych ludzi i przestrzeń do zaludniania przez cudzoziemców. Wystarczyło obniżyć wpłaty na ZUS przez prawne ułatwienie unikania opłacania składek, umowy na zlecenie, podpisywane na granicy prawa, likwidowanie państwowych złobków i przedszkoli, przy obniżeniu wieku szkolnego i wyprzedaż majątku narodowego. Dwa sztandarowe sukcesy to zdecydowane zwiększenie długu Skarbu Państwa i obciążęnie nim obecnego i przyszłych pokoleń oraz dla rownawagi, upadek demograficzny Narodu Polskiego. To zostanie zapamiętane i zapisane dla przyszłych pokoleń. Dziś trzeba tylko naiwnym otworzyć oczy. Naiwni nowobogaccy przy tym rządzie za dziesięć lat obudzą się , jak rzemieślnicy z PRL-u przy Balcerowiczu. Przyjdzie nowy kapitał i nowi imigranci, zorganizowani mafijnie i to oni narzucą warunki. Tak jak dziś mamy w handlu detalicznym i hurtowym.

    Odpowiedz
  • dzieci to kajdany(2015-07-27 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    kobiety nie maja dzieci bo mogą nie mieć i już dziś nic nie muszą:)

    Odpowiedz
  • Ewa(2015-07-27 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Podobno najlepszym sposobem na wyleczenie choroby jest prawidłowa diagnoza. Nie rozumiem, dlaczego wciąż uparcie media powtarzają, że dzieci się nie rodzą, bo potencjalni rodzice nie mają kasy, bo śmieciówki itp. A może powody są inne? Może jednym z nich jest taki, że potencjalni rodzice nie mieszkają teraz w wielopokoleniowych domach, tylko często daleko od rodzin i gdyby zdecydowali się na dziecko i chcieli pracować, musieliby zarobić na opłacanie opiekunki? Bo przecież Państwo nie oferuje praktycznie żadnego wsparcia w zorganizowaniu opieki nad dziećmi pracujących rodziców. Wręcz przeciwnie: likwidowane są żłobki, znalezienie miejsca w przedszkolu graniczy z cudem, a w wakacje to rodzic powinien zrezygnować z pracy, bo w całej Warszawie działają podobno tylko dwa przedszkola... Nie śmieciówki są tu problemem, tylko brak jakiegokolwiek wsparcia pracujących rodziców w zorganizowaniu opieki nad dziećmi.

    Odpowiedz
  • emeryt 1948(2015-07-27 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    A w UK polki rodza na potege.Ale tam nie "miesza" im w sumieniach jakaś leciwa przyjaciólka papieza.Tam nie uchwala się idiotycznych ustaw broniacych spermy,jajeczków,zarodków i chorych embrionów.tam żaden Goowin nie slyszy krzyku zarodków.Tam zadnym Wróblom,Kempom,Żalkom nie żal mrozić komórek.Tam żadne Elbanowskie nie nakazują Cameronowi od kiedy ich dzieci mają chodzić do żłobka a od kiedy do przedszkola,a od kiedy do szkoly.Bynajmniej mój wnuczek i wnuczka tak mają.Nie mają tylko polskiego nipu,bo maja tylko obywatelstwo brytyjskie.Wnuczka w wrzesniu konczy 6 lat pojdzie juz do 2 klasy !szkoly.Wnuczek w styczniu skonczył 4 lata i pojdzie do 1 klasy tej samej szkoly.Aha!Żięć oczywiscie jest rodowitym Anglikiem,pochodzenia Irlandzkiego o francuskom nazwisku.Lekko tez nie ma.Wlasnie odbieram zdjecia z wizyty zony w,2 tygodnie pojechala opikowac sie nimi,potem przylatuja z corka na dwa tygodnie do Polski,potem odlatuja i 2 tygodnie opikowac bedzie sie ziec,a corka do pracy byle tylko dotrwac do konca wakacji.

    Odpowiedz
  • OBSERWER(2015-07-27 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    To jest ledwie początek końca RP. -więcej emigrantów z Syrii,-PRZYWILEJE DLA STRAŻY MIEJSKIEJ I STRAZY POŻARNEJ!,MŁODZI NA SAXY LUB NA BRUK! ---POLITYKA SPOŁECZNA PAŃSTWA POLSKIEGO WOBEC SWOICH OBYWATELI!

    Odpowiedz
  • jot(2015-07-27 11:22) Zgłoś naruszenie 10

    Dajcie ludziom spokojnie żyć i pracować za godziwą płacę, ot i cała filozofia

    Odpowiedz
  • 13333(2015-07-27 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy wiedzą gdzie leży problem, tylko nasi rządzący jakby z kosmosu przylecieli i nie wiedzą jak temu zaradzić...LUDZIE POTRZEBUJĄ PRACY, STABILIZACJI, MIESZKAŃ ZA ROZSĄDNĄ CENĘ I MĄDRYCH RZĄDZĄCYCH ...

    Odpowiedz
  • emeryt 1948(2015-07-27 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Przestań qaduqu duby smolić.To nie tylko polityka PO ale całego katonarodowego tałatajstwa ktoremu poczatek dał 24voltowy elektryk mieniacym się najwierniejszym s...synem kościoła.Teraz to tylko na reset wladzy sie zanosi.Większy zlodziej ktory oskubał na miliardy Skoki krzyczy zeby łapać zlodzieja ktory niby je oskubał.Niepisany sojusz zawarty pomiedzy SB i agenturą Opus Dei,masoneria trwa ima sie dobrze.Wygoglaj sobie "destrukcyjna sekta opus dei w polsce -" i moze coś w tej makowie ci sie rozjaśni.

    Odpowiedz
  • mama(2015-07-27 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    sama wychowuję 2 dzieci przy niskich zarobkach i niskich alimentach mam ponad 600 zł na osobę i zasiłek rodzinny nam się nie należy. Więc się pytam co to jest i komu służy ta polityka prorodzinna?

    Odpowiedz
  • logicznie myslacy(2015-07-27 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    KAZDA osoba w Polsce ktora decyduje sie na rozmnazanie a zarabia MNIEJ niz niemiecka sprzataczka[a kosi ona TYSIAC euro NETTO],DOBROWOLNIE godzi sie na klepanie biedy i zycie wg schematu:oszczedzanie/dziadowanie w pozniejszym czasie.Ceny w DE i RP takie same.

    Odpowiedz