statystyki

Posłowie piętnują nielegalny outsourcing pracowniczy

autor: Łukasz Guza23.07.2015, 08:33; Aktualizacja: 23.07.2015, 08:56
pracownicy kobiety i mężczyźni

Według samych przedsiębiorców agencje oszukały 500 firm i 25 tys. pracownikówźródło: ShutterStock

Komisja ds. kontroli państwowej będzie żądać dalszych wyjaśnień od rządu w sprawie agencji zatrudnienia, które nie płaciły składek na ZUS. Zaniedbania w nadzorze, zaniechanie kontroli i brak ostrzeżenia firm korzystających z usług nieuczciwych agencji outsourcingowych – to najczęstsze zarzuty wobec instytucji publicznych, jakie przedstawiono w trakcie wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji ds. kontroli państwowej.

Posłowie odrzucili odpowiedź strony rządowej na dezyderat w sprawie outsourcingu pracowniczego. Upoważnili także przewodniczącego komisji Mariusza Błaszczaka, do kierowania kolejnych wniosków do premier Ewy Kopacz.

Sprawa dotyczy około 350 firm i 14 tys. zatrudnionych, którzy na mocy umowy z czterema agencjami outsourcingowymi (m.in. Royal i K.U.K.) zostali przez nie przejęci (najczęściej na podstawie art. 231, czyli przejścia części zakładu pracy). Te osoby, po formalnej zmianie pracodawcy, nadal świadczyły obowiązki w tym samym miejscu, ale już jako pracownicy wypożyczeni przedsiębiorcy przez agencje. Te ostatnie wypłacały im pensje ze środków przekazywanych przez firmy korzystające z ich usług. Ale – jak się okazało – nie uiszczały za nich składek na ubezpieczenie społeczne. Proceder – na różną skalę – trwał od 2006 do 2013 r.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane