Nowe składki do KRUS: Rolnicy zapłacą więcej

autor: Bożena Wiktorowska20.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 20.07.2015, 08:18

O 12 zł więcej niż na początku roku zapłacą na ubezpieczenie społeczne rolnicy mający gospodarstwo do 50 ha.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • ce(2018-06-23 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    moi sąsiedzi mają około 4h, a zarejestrowanych jako pracujących w gospodarstwie około 10 osób, które w rzeczywistości pracują za granicą, a do polski przyjeżdżają tylko na urlopy i do darmowego lekarza. płacą 120zł na mc.od osoby a emerytury będą, choć z rolnictwem nie maja nic wspólnego. to nie jest ani uczciwe, ani sprawiedliwe, gdyż ja płace zus 1230złna mc.

    Odpowiedz
  • rolnik 1 ha(2016-07-14 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Składka powinna byc zróznicowana np: rolnicy majacy 1 ha do 3 haziemi powinni płacic mniej a ci powyżej wiecej jaka to sprawiedliwość ..? Przykład korzyści z jabłek : 1 ha orientacyjnie 50ton cena spadowa 0,30 a pan posiadajacy 100ha ludzie w ministerstwacvh sami maja hektarów dlatego stawka pasuje im mniejsza,a po co sie narażać rolnikom jak rolnik to 80% zysku dla państwa. Dlaczego w francji Niemczech czy Belgi nie ztrudniaja na czarno tak jak u nas i podatek płaca nie krus ci wielcy bogacze

    Odpowiedz
  • Gosc(2016-03-19 15:30) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem rolnikiem proszę odp za co rolnik ma żyć od jesieni myślicie że w polu marchew rośnie itp za co mam KRUS płacić

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2015-07-29 09:33) Zgłoś naruszenie 01

    Do tego rolnicy sami sobie uchwalają wysokość tych pseudo składek.
    Parodia demokracji...

    Odpowiedz
  • ja(2015-07-25 21:40) Zgłoś naruszenie 12

    Czytam i ciągle mi się śmiać chce- co za GŁUPKI PISZĄ : POglupki zieją nienawiscią do rolnikow,ktorzy haruja od rana do nocy,nie majac godziwej za to zapłaty. sAM JESTEŚ GŁUPEK. jA NIE MUSZĘ KUPOWAĆ ZIEMI - CHOCIAŻ JAK BYM ZACZĘŁA UPRAWIAĆ TO SZYBKO BYM SIĘ TEGO NAUCZYŁA . aLE MOJEGO ZAWODU ( INŻYNIER KONSTRUKTOR - PROJEKTUJĘ DUŻE BUDYNKI, HALE, ITP) rolnik by się nie nauczył . Więc po co te głupie gadki.
    Ja też nie mam WOLNYCH DNI - zwłaszcza w lecie.

    Odpowiedz
  • giga(2015-07-25 21:36) Zgłoś naruszenie 11

    Co porównywać. W mieście się zap...sza codziennie min 8 godzin. Jak pracują fizycznie - na budowach - to w sezonie nawet po 10 godz dziennie - i nie tylko na budowach. I niech mi rolnik nie powie że oni pracują ciężej.
    Rolnicy w zimie mają dużo mniej pracy . A ja muszę zasuwać na okrągło. Już nie pamiętam kiedy miałam urlop. Pracuję właśnie w budownictwie. Co prawda - projektuję i nadzoruję. Ale czasami to i w niedzielę muszę pracować. A do ZUSu płacę ponad 1000zł MIESIĘCZNIE. Ja wiem że zarabiam więcej ale ja uczyłam się długo , praktykowałam długo. Nie piłam , nie balowałam. Niech mi tu rolnicy nie mówią że oni ciężko pracują.

    Odpowiedz
  • jan(2015-07-25 13:48) Zgłoś naruszenie 12

    Koszt ubezpieczenia to koszt 60 jajek , tyle płacę za jajka ze wsi od rolnika. To jest dużo ? wstyd

    Odpowiedz
  • Miro(2015-07-20 21:19) Zgłoś naruszenie 31

    Barany jedne radzę spróbować pracy na roli, a potem tej wypasionej emerytury rolniczej a wtedy zobaczymy jak będziecie śpiewać

    Odpowiedz
  • Smutny(2015-07-20 20:50) Zgłoś naruszenie 10

    Pragnę przypomnieć szanownym czytelnikom że cywilizacje powstały i rozwijają się wraz z rolnictwem.Tym samym, to właśnie temu wstrętnemu rolnikowi, zawdzięczacie możliwość wypisywania tych bzdur.

    Odpowiedz
  • dziadek(2015-07-20 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    znam pielęgniarkę
    dostała podwyżkę w uznaniu Jej ciężkiej pracy
    to AŻ 26 groszy brutto za godzinę
    12 zł więcej na KRUS to i tak mniej niż pielęgniarka płaci ZUS

    Odpowiedz
  • mika(2015-07-20 14:58) Zgłoś naruszenie 02

    Prawda jest taka, że rolnicy obecnie lepiej żyja na wsi niż ludzie w mieście. Pomimo tego nigdy nie byli zadowoleni.
    Nie płaca wysokich podatków za swoje nieruchomości i ziemię są zwolnieni (albo płacą bardzo mało). Obecnie maja dotację z UNI i też ciągle mało nauczeni tylko biadolić. Wystarczy wjechać na wieś od razu widać tą biedę śmiechu warte przepiękne wille, ogrodzenia nie wspomnę co wewnątrz, na podwórku traktory, samochody luksusowe to chyba właśnie z tej biedy. Tak samo wkurza mnie zatrudnianie ludzi ze wsi którzy mają hektary w firmach w miastach, gzie zajmują stanowiska pracy ludzi, którzy faktycznie nie mają z czego żyć (bezrobotni). Bo rolnik przynajmniej coś może sobie uhodować. KRUS powinni płać jeszcze wyższy. Rząd powinien wprowadzić zakaz zatrudniania rolników w firmach ponieważ maja pracę u siebie na roli.

    Odpowiedz
  • Rezerwat im. PRL(2015-07-20 14:53) Zgłoś naruszenie 02

    To jakieś kpiny. To nazywacie podwyżkami ? Pokrycie składkami emerytur rolniczych zamiast 7 % będzie 8 %. A brednie o rolnikach harujących całe dnie można sobie w bajki włożyć. Owszem drobniaki, które tyle produkują ile zjedzą tak, ale farmerzy nas karmiący to mają ludzi od roboty. Nie zasuwają więcej niż szef firmy handlowej, gastronomicznej czy produkcyjnej.

    Odpowiedz
  • płacący 1100 zł zusu co miesiąc(2015-07-20 13:52) Zgłoś naruszenie 11

    dopłaty do areału,hodowli,zasiewów,nawozów,paliwa,śr ochrony roślin,kredytów,składki emerytalnej,zdrowotnej,podatków i czego tam jeszcze chcecie,i dalej będą lamentować jaka to biedna i zapracowana grupa społeczna,do roboty święte krowy, na takich samych zasadach jak reszta społeczeństwa,wozicie dupy klimatyzowanymi traktorami za pół miliona zł i jeszcze narzekacie

    Odpowiedz
  • niemiec(2015-07-20 13:41) Zgłoś naruszenie 10

    do- Co robi z mózgowia propaganda nienawisci do roli- To sprzedaj gospodarkę, załóż firmę i płać 1000 zł ZUS-u co miesiąc. Kto Ci każe "żywić zwierzęta,wywalać gnój,ścielić,poić." Przestań być niewolnikiem!

    Odpowiedz
  • do 4 ....rolnik powinien być rozliczany jako osoba(2015-07-20 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    fizyczna prowadząca działalność rolniczą i przyjęty dochód z hektara do rozliczenia z państwem.Święte krowy Pawlaka dawno minęły z upływem PRL-u.Niegodziwe i niesprawiedliwe jest aby jedna grupa społeczna była traktowana lepie kosztem drugiej w rozliczaniu z państwem,także i kler powinien być brany za łeb,ale cóż rządzący popzez konkordat dali im prawo do okradania państwa.Więc trzeba wyrzucić partie które były wtedy przy władzy---AWS...

    Odpowiedz
  • wjw(2015-07-20 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    No to rolnicy wyjdą teraz na drogi...
    Taka "podwyżka" to puści ich z torbami jak nic.

    Odpowiedz
  • asis(2015-07-20 12:18) Zgłoś naruszenie 20

    Może ktoś napisze ile płacą do ZUS księża i zakonnicy?

    Odpowiedz
  • Co robi z mózgowia propaganda nienawisci do roli(2015-07-20 11:04) Zgłoś naruszenie 10

    POglupki zieją nienawiscią do rolnikow,ktorzy haruja od rana do nocy,nie majac godziwej za to zapłaty.
    Każdy ma prawo do posiadania ziemi,nikt nikomu nie broni,kup sobie jeden z drugim I gospodaruj,a zobaczysz jaki "zysk" bedziesz mail.Rolnik praktycznie nigdy nie jest na zwolnieniu lekarskim (z wyjątkiem ciezkiego wypadku),bo stale pracowac I nikt go nie zastąpi,zwlaszcza w hodowli,rolnik nie ma wolnych dni,nie moze nigdzie odjechac,nawet na caly jeden dzien,bo trzeba zywic zwierzęta,wywalac gnój,scielić,poić.To niewolnicza praca,a za nia grosze.Ci,ktorzy nie znaja pracy na roli,nie maja pojecia o niewolnictwie,daja sie nabrac na propaganda czerwonych bandytów,niszcących Polskę.Ceny w miescie,w marketach nie mają nic wspolnego z cenami dla rolnikow,bo np: rolnikowi za litr mleka bandyci placa 80 groszy,a sprzedaja powyżej 3 zlotych,to nie rolnik zarabia ale POsrednicy.Trzeba sobie kupic ziemie I gospodarzyc,robić "zyski" I placic skladki KRUS,z których praktycznie nie korzysta rolnik !

    Odpowiedz
  • to jest kroplą w morzu,aby pokazać ludziom........(2015-07-20 10:04) Zgłoś naruszenie 01

    pracy chojność tego nierządu.Emerytura z KRUS powinna być naliczana też od uzbieranego kapitału podzielona przez dalsze trwanie życia i jeżeli nawet nie osiągnie najniższej emerytury nie powinna być dopłacana z budżetu.Czy to jasne dla tej koalicji rzadowej???

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-07-20 09:30) Zgłoś naruszenie 10

    no i fajnie, zdziwiłem się, że aż tyle płacą, bo jak pracowałem to od moich wynagrodzeń odliczano dużo więcej, tylko czy KRUS wypłaca emerytury rolnikom, czy ZUS,

    Odpowiedz