Blisko 46 procent młodych ludzi deklaruje, że rozważa emigrację po zakończeniu studiów. Tak wynika z badania, przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Praca na emigracji wielu młodym osobom kojarzy się z lepszymi perspektywami zawodowymi i szansą na rozwój - tłumaczył w Polskim Radiu 24 prezes Stowarzyszenia Piotr Palikowski. Dodał, że już teraz polscy pracodawcy uskarżają się na brak fachowców.

Młodych ludzi do wyjazdów skłaniają wyższe zarobki i chęć zdobywania nowych doświadczeń - mówi IAR prezes zarządu Grupy Pracuj S.A. Przemysław Gacek. Dodaje, że młodzi ludzie są mniej cierpliwi niż osoby ponad 40-letnie, które budowały gospodarkę wolnorynkową w Polsce. Zarobki w rozwiniętych krajach zachodu są rzeczywiście dużo większe. Absolwenci szkół, wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii czy Niemiec zdobywają doświadczenie i przy tamtejszym poziomie zarobków od samego początku prawdopodobnie mają perspektywę godziwego życia. To chyba właśnie skłania młodych ludzi do wyjazdów - podkreśla Przemysław Gacek.

Według prezesa Gacka to dobrze, że ludzie wyjeżdżają i zdobywają doświadczenia, jakich w Polsce by nie zdobyli. Rozmówca IAR wyraził nadzieję, że będą jednak wracać do kraju.