Weekendowy kurs zarządzania czasem, trzygodzinne szkolenie z zakresu inteligencji społecznej, warsztaty komunikacji interpersonalnej... Lista kursów i szkoleń, z jakich możesz skorzystać w wolnym od pracy czasie, zdaje się nie mieć końca. Jeśli faktycznie chcesz popracować nad swoimi relacjami z otoczeniem lub zapanować nad złymi nawykami, trudno o lepszy wybór – przy odrobinie szczęścia trafisz na charyzmatycznego szkoleniowca, który pomoże ci otworzyć się na zmianę. Jeżeli jednak gromadzisz certyfikaty z podobnych kursów w celu zaimponowania potencjalnemu lub aktualnemu pracodawcy, oszczędź sobie zachodu i zostań w domu.

Rozwój osobisty a praca

Umiejętność efektywnego organizowania sobie czasu jest mile widziana w każdym miejscu pracy, ale nie miej złudzeń – dyplom ukończenia kursu, który przygotował cię na efektywne wykorzystanie każdej spędzanej przy biurku minuty jest z punktu widzenia twojego szefa tylko mało ważnym świstkiem papieru. Być może doceni on fakt, iż poświęciłeś kilka godzin swojego życia na zapoznanie się z technikami, które pozwalają oszczędzić cenne sekundy w pracy, ale najprawdopodobniej nie przybliży cię to do upragnionego awansu ani podwyżki. Dlaczego?

Większość pracodawców przykłada zaskakująco mało wagi do sposobu, w jaki pracownicy realizują swoje zadania – liczy się przede wszystkim czas oraz dokładność przeprowadzonych działań. Rzadko który analizuje także zdolności interpersonalne swoich podwładnych, chyba że ich brak bardzo rzuca się w oczy.

Właśnie z tego powodu, gdy zależy ci na poprawie swojej sytuacji zawodowej, powinieneś skoncentrować się na kursach i szkoleniach, które pomagają w uzyskaniu rzetelnej wiedzy i praktycznych, cennych z punktu widzenia pracodawcy umiejętności.

Praca po pracy...?

Warsztaty z zakresu kompetencji miękkich, takich jak komunikacja werbalna i niewerbalna, są zwykle prowadzone w sposób, który sprzyja rozluźnieniu się i zdobyciu nowych wiadomości niejako mimochodem. Twoją wartość na rynku pracy podniosą jednak zajęcia innego typu, a mianowicie te, których celem jest faktyczne podniesienie twoich kwalifikacji zawodowych. Nie licz na to, że wiedza sama „wpadnie” do głowy – poważne szkolenia wymagają zaangażowania i pracy nad sobą.

Dobrym tego przykładem jest międzynarodowa kwalifikacja zawodowa CIMA dla pracowników działu księgowości, która już na wczesnym etapie nauki pomaga w znalezieniu dobrze płatnej pracy w korporacjach w Polsce i za granicą. Renoma, jaką cieszy się certyfikat CIMA, nie bierze się znikąd – każdy etap nauki kończy się egzaminem (łącznie jest ich aż 17), dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że posiadacze tego dyplomu wiedzą dosłownie wszystko o rachunkowości zarządczej.

Poświęcenia – czasem warto!

Podporządkowanie całego życia pracy to z reguły nie najlepszy pomysł, ale poświęcenie części wolnego czasu na kwestie związane z rozwojem zawodowym niemal zawsze przynosi dobry lub bardzo dobry efekt. Kluczowe znaczenie ma tu oczywiście systematyczność prowadzonych działań – ta zależy jednak także od możliwości, jakie wiążą się z konkretną ofertą szkoleniową. W przypadku osób pracujących doskonale sprawdzają się np. platformy e-learningowe, z których można korzystać w dowolnym czasie, w zaciszu własnego domu lub w podróży. Cenna jest również możliwość oceny postępów w nauce na bieżąco, z pomocą testów online.

Sukces zawodowy nie przychodzi bez wysiłku, ale wytrwałość popłaca, dlatego nie stój w miejscu i skutecznie podnoś swoje kwalifikacje.