statystyki

Zakaz konkurencji nie przechodzi na nowego pracodawcę

16.07.2015, 10:28; Aktualizacja: 16.07.2015, 11:10
Linia orzecznicza

Linia orzeczniczaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

TEZA: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest elementem stosunku pracy, który podlega regulacji z art. 23[1] kodeksu pracy, w związku z czym wynikające z niej zobowiązanie do wypłaty odszkodowania nie przechodzi na nowego pracodawcę.

Sygn. akt I PK 123/14

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 11 lutego 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spółka A zatrudniła pracownicę na stanowisku asystenta zarządu na podstawie umowy o pracę z 1 kwietnia 2000 r. Umowa zawierała klauzulę o zakazie konkurencji, zgodnie z którą pracownica zobowiązała się do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy oraz przez rok po jego ustaniu, za ustalonym odszkodowaniem. Od 9 listopada 2006 r. pracownicy powierzono stanowisko specjalisty ds. zatrudnienia i płac.

W styczniu 2008 r. Spółka A została przejęta przez Spółkę B, która w drodze aneksu do umowy o pracę powierzyła pracownicy stanowisko księgowej, a później specjalisty ds. zatrudnienia i płac. W grudniu 2010 r. Spółka B została przejęta przez Spółkę C. W obu przypadkach nie doszło do zmiany lub rozwiązania umowy o zakazie konkurencji.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane