statystyki

Zakaz konkurencji nie przechodzi na nowego pracodawcę

16.07.2015, 10:28; Aktualizacja: 16.07.2015, 11:10
Linia orzecznicza

Linia orzeczniczaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

TEZA: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest elementem stosunku pracy, który podlega regulacji z art. 23[1] kodeksu pracy, w związku z czym wynikające z niej zobowiązanie do wypłaty odszkodowania nie przechodzi na nowego pracodawcę.

Sygn. akt I PK 123/14

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 11 lutego 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spółka A zatrudniła pracownicę na stanowisku asystenta zarządu na podstawie umowy o pracę z 1 kwietnia 2000 r. Umowa zawierała klauzulę o zakazie konkurencji, zgodnie z którą pracownica zobowiązała się do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy oraz przez rok po jego ustaniu, za ustalonym odszkodowaniem. Od 9 listopada 2006 r. pracownicy powierzono stanowisko specjalisty ds. zatrudnienia i płac.

W styczniu 2008 r. Spółka A została przejęta przez Spółkę B, która w drodze aneksu do umowy o pracę powierzyła pracownicy stanowisko księgowej, a później specjalisty ds. zatrudnienia i płac. W grudniu 2010 r. Spółka B została przejęta przez Spółkę C. W obu przypadkach nie doszło do zmiany lub rozwiązania umowy o zakazie konkurencji.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane