Ile czasu kobieta w ciąży może przebywać na zwolnieniu lekarskim

autor: Agnieszka Brzostek16.07.2015, 07:00; Aktualizacja: 17.01.2016, 12:12
Przez pierwsze 33 dni zwolnienia pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego.źródło: ShutterStock

W czasie ciąży pracownica może przebywać na zwolnieniu lekarskim przez 270 dni. Przez cały ten okres przysługuje jej wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w pełnej wysokości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (48)

  • Cinemka(2015-07-20 14:16) Zgłoś naruszenie 257

    No komentarze typu ciaza to nie choroba sa troche przesadzone bo kazda ciaza jest inna i szereg innych czynnikow tez moze przyczynic sie do zwolnienia lekarskiego w czasie ciazy. NP. PRACA- Zalezy tak naprawde od pracy jaka sie wykonuje. Ja pracuje w szkole specjalnej i na zwolnienie poszlam od 2 miesiaca bo zwyczajnie balam sie ze jakies dziecko moze mnie uderzyc a tam nie trudno o cos takiego.

    Odpowiedz
  • Michał(2015-07-17 09:43) Zgłoś naruszenie 227

    Generalnie ciąża to nie choroba, ok. Ale weźmy pod uwagę przepisy prawa pracy, które zabraniają kobiecie w ciąży pracować przy komputerze dłużej niż 4 godziny na dobę. Zestawcie to z niemożliwością skierowania do innej pracy lub braku innego stanowiska w małym zakładzie pracy i niechęcią pracodawcy do lepszego traktowania kobiet w ciąży. Zwolnienie chorobowe w takim przypadku uważam za w pełni uzasadnione. Pewnie, że kto chce może sobie pracować choćby i do samego rozwiązania przy komputerze, ale ja bym nie ryzykował. Po co kusić los?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • !(2015-07-16 14:07) Zgłoś naruszenie 155

    Obyś miał zaburzenia wzwodu dożywotnio !!!

    Odpowiedz
  • Aga(2016-01-29 16:13) Zgłoś naruszenie 154

    Ciąża to nie choroba owszem ,ale ja pracowałam do 6 miesiąca i z pracy zabrała mnie karetka .Teraz będę madrzejsza.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alicja(2015-07-17 18:33) Zgłoś naruszenie 1377

    Dzisiaj ,co druga kobieta w ciąży na zwolnieniu lekarskim,a w domu wiesza pranie,chodzi na zabawy taneczne,pracuje w ogrodzie itp.dlaczego się ich nie kontroluje,jakie są kryteria?zwolnienia powinny byc płatne 70%,bo lekarstw drogich jak inni chorzy nie kupuje.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • ja(2015-07-16 13:19) Zgłoś naruszenie 134

    a bzykać to by chciał, ale najlepiej bez konsekwencji

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zszokowana!!!!!(2016-04-27 09:22) Zgłoś naruszenie 121

    Każda kobieta i każda ciąża jest inna. Inny rodzaj pracy jaką się wykonuje,jak siedzi sobie przed komputerem to może nic jej nie jest,jedynie ból pleców. Ale postawcie się na miejscu dziewczyny,która pracuje dość ciężko tzn.cały dzień na nogach,nosi ciężkie skrzynki, do tego tylko 5 minut przerwy,albo i wcale. Do tego warunki przekraczające w ogóle ludzkie pojęcie(zimno okropnie i zimna woda). Ciekawe czy wtedy byłybyście takie mądre. Nie oceniajcie innych, patrzcie na siebie,niech każdy zajmie się lepiej sobą i swoim zdrowiem. Może ktoś chętny na zamianę!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • basia(2016-06-23 07:30) Zgłoś naruszenie 104

    wszystkim madralom o ciazy - tez tak gadalam, az sie nie okazalo, ze od samego pocztaku moja ciaza jest zagrozona i zwyczajnie musze lezec......

    Odpowiedz
  • jetesciekiepscy(2016-06-28 13:11) Zgłoś naruszenie 101

    Większość komentarzy jest tak samo kiepskich jak nasze polaczkowe spoeczenstwo, co wam do tego ile kto na jakim zwolnieniu? Nie będziecie rodzic zyc ani umierać za innych wiec żeby dopasować sie poziomem do większości "mondrych" komentarzy powiem zamknąć ryje polaczki :)

    Odpowiedz
  • Kami(2016-01-27 14:11) Zgłoś naruszenie 92

    Ciąża to nie choroba, ale ciężko jest wytrzymać w pracy po 8h dziennie przed komputerem. Z drugiej strony to nie jest tak, że w ogóle nie można się ruszać. Mój pracodawca nie chciał się zgodzić na okrojenie obowiązaków i zmniejszenie liczby godzin przed komputerem, a ponieważ z powodu bólów pleców i brzucha ciężko było mi wysiedzieć przed komputerem przez tyle czasu to poszłam na zwolnienie.

    Odpowiedz
  • Kacha(2015-12-04 14:41) Zgłoś naruszenie 81

    Poziom kultury na bardzo wysokim poziome. Powinszowac bliskim...

    Odpowiedz
  • abc(2015-07-16 15:01) Zgłoś naruszenie 856

    Powinien być zasiłek chorobowy w wysokości 80% dla kobiet w ciąży. Wtedy przestałyby brać L4 na prywatnych wizytach.

    Odpowiedz
  • anka76(2015-07-17 12:10) Zgłoś naruszenie 719

    masz rację ciąża to nie choroba, ja przez 8 miesięcy spokojnie pracowałam. W Polsce ciążą jest chorobą. A fakt, że pracowałam najbardziej oburzał moje koleżanki, które mówiły, że od 2 miesiąca powinnam już leżeć w domu :-)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • do 1(2015-07-16 20:45) Zgłoś naruszenie 71

    wieprzu do chlewa!

    Odpowiedz
  • no tak(2015-07-16 09:48) Zgłoś naruszenie 688

    Ciąża to nie choroba Lochy do pracy !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • andi(2016-04-08 15:37) Zgłoś naruszenie 61

    Witam czy wie może ktoś jak to jest jestem na umowie o pracę na 2 lata choruję od 3 miesięcy na kręgosłup okazało się teraz że jestem w 6 tygodniu ciąży i wciąż na zwolnieniu czy może pracodawca mnie zwolnić? A po za tym jeżeli jest liczone w ciąży 270 dni a ja będę dłużej na zwolnieniu co dalej?

    Odpowiedz
  • Pracodawca(2016-04-13 15:23) Zgłoś naruszenie 514

    Pracodawca nie dobry wujek i nie powinien płacić nic od tego jest ubezpieczyciel. To bandyctwo wyzyskiwać firmy (czyli innych ludzi) bo ktoś inny jest w ciąży.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Klara(2016-04-03 11:24) Zgłoś naruszenie 35

    Witam! Od 2 lat pracuję na stanowisku menagera w gastronomi . Byłam zatrudniona na 1/4 etatu z ciągłymi obietnicami zatrudnienia na cały etat. Dostałam go dopiero gdy dowiedziałam się o ciązy w 4 tyg . Przepracowałam już ponad miesiąc na całym etacie nie idąc na zwolnienie ponieważ pracodawca bał się kontroli z ZUS-u. Ciągle zabrania mi iść na zwolnienie z obawy przed kontrolą. Chciałam zaznaczyć,że mam płacone za godzinę więc tyle ile przepracuje tyle mam a więc nie wiele. jest to praca fizyczna i ciężka. Każde moje zwrócenie uwagi pracownikom jest odbierane jako problem hormonalny kobiety w ciąży.... Chciałam zapytać kiedy spokojnie mogę iść na zwolnienie nie obawiając się kontroli i czy moje wynagrodzenie na zwolnieniu będzie liczone jako średnia z ostatnich 12 miesięcy czy normalnie dostane najniższą krajową. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
  • aga(2016-08-21 16:58) Zgłoś naruszenie 20

    Ja mam pytanie dotyczące dokładnej daty do kiedy lekarz ma prawo wystawić zwolnienie kobiecie w ciąży? Do przewidywanej daty porodu, czy do dnia rzeczywistego porodu?

    Odpowiedz
  • tusia1994@(2016-04-29 21:47) Zgłoś naruszenie 01

    Witam, mam pytanie. Na jakiej podstawie napisane jest, że firma, która zatrudnia do 20 osób jest wyjątkiem i L4 od samego początku płaci ZUS? Mój pracodawca był dziś w ZUS-ie i pani stwierdziła, że to jest ściema i nie ma takiej ustawy... Więc jak ktoś wie, to proszę o podesłanie linku :)

    Odpowiedz