"Naród ma prawo wypowiedzieć swoją opinię na temat zmian własnościowych w szpitalach. A są to zmiany niekorzystne dla pacjentów. Prezydent słusznie decyduje się na referendum. Polacy nie mogą być lekceważeni" - powiedział Sandauer.

Według niego przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego nie można dokonać bez konsultacji ze społeczeństwem. "Nie tylko politycy i eksperci powinni decydować o kształcie systemu opieki zdrowotnej" - podkreślił.

Zaznaczył także, iż jego stowarzyszenie popiera projekt jednej z ustaw zdrowotnych PO - o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jak mówił, w tym projekcie znajdują się "dobre elementy".

"Referendum na pewno będzie wykorzystywane do spraw politycznych"

W ocenie Sandauera "referendum na pewno będzie wykorzystywane do spraw politycznych, ale partie będą musiały przedstawić swoje stanowiska i argumenty dotyczące reformy służby zdrowia".

Prezydent Lech Kaczyński poinformował dziś, że w najbliższym czasie zwróci się do Senatu z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji ochrony zdrowia. Zapowiedział też, że poprosi koalicję rządową o "wstrzymanie prac parlamentarnych nad planami prywatyzacji służby zdrowia" - do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy w referendum.