Szahaj: Czas na model skandynawski

autor: Andrzej Szahaj10.07.2015, 07:41; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:13

W rankingach jakości życia wszystkie państwa skandynawskie lokują się w czołówce. Uwzględnia się w tych zestawieniach nie tylko opinie ekspertów, lecz także to, co sądzą o życiu w swoich państwach sami mieszkańcy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

 • iwonka(2015-07-10 12:00) Zgłoś naruszenie 10

  Niestety, Pana głos pozostanie jeszcze długo wołaniem na puszczy. Polakom zostało wmówione, że własność publiczna to zło. Jest w Polsce garstka ludzi świadomych tego, ze model neoliberalny przynosi Polakom coraz więcej szkód. Ta garstka chyba nie da rady tego zmienić. Obawiam się, że obrany kierunek zaprowadził Polskę zbyt daleko od modelu skandynawskiego. Zbyt wiele ludzi "na górze", mocodawców, nie chce zmian w tym kierunku. Dlatego też nie ma dyskusji w mediach. Na pewno dopóki PO i PSL będzie rządziło, nie ma szans na taki kierunek. Może PIS? SLD, jako partia lewicowa, skompromitowała się, nie dbając o ludzi pracy. Dziękuję, ze Pan jest i pisze. To zawsze coś.

  Odpowiedz
 • antysocjalista(2015-07-10 21:16) Zgłoś naruszenie 02

  Wzorowanie się na skandynawskim socjaliźmie wystarczająco zdemoralizowało już miliony ludzi w Polsce. Przemiany lat 89/90 były absolutnie niezbędne, bo komuna osiągnęła swój kres. Natomiast błędem okazało się skierowanie Polski na bezrefleksyjne integrowanie z zachodem w kwestiach demokracji i tzw. zdobyczy świata pracy.

  Chińczycy manifestacje roku '89 rozjechali czołgami, ale nie znaczy to, że trwali dalej w dotychczasowej komunie. Wręcz przeciwnie, uznali konieczność zmian, ale nie na sposób zachodnich demokracji, praw człowieka i tego całego bełkotu. Dziś mogą patrzeć na Europkę z góry, bo to Chiny brną twardo do przodu z wizją największej gospodarki świata.
  I tę drogą należało pójść z Polsce zaraz po okrągłym stole. Nie Solidarność, umowy społeczne i demokracja, ale zaimportowanie z USA ekipy Chicago Boys do przemian gospodarczych, natomiast absolutnie nie należało importować demokracji, swobody związków zawodowych, społecznej kontroli władz etc. Dokładnie tak zrobili Chińczycy - partia została, ale całkowita wymiana kadr, zaś aparat bezpieczeństwa został nietknięty i służy obecnie do ochrony kapitalistycznego kraju. To samo należało zrobić w Polsce!

  Odpowiedz
 • Prospoleczny(2015-07-11 12:18) Zgłoś naruszenie 00

  B. prosze o podanie linku do konferencji. Prelegenci? Referaty? Wnioski?

  Odpowiedz
 • Łodzianin(2015-07-12 13:51) Zgłoś naruszenie 10

  pani Bochniarz i pan Mordasewicz już krzyczą fe przecież firmy upadną jak będą musiały płacić pensję swoim pracownikom, przecież dostają na zalewajkę o co im chodzi ?

  Odpowiedz
 • ryba psuje się od głowy(2015-07-12 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  Rozwój jest tam gdzie prowadzi się politykę jakości która wymusza konkurencje na jakość gdzie karze się za niedopełnienie obowiązków i procedur, gdzie jest prawnie zapewniony dostęp do publicznej informacji tak jak w Szwecji, aby nie kusiło do łamania prawa i korupcji.
  Dostęp do tanich pieniędzy które się łatwo wydaje jest dobre ale dla polityków bo łatwo przy tym utrzymać się u władzy i skubnąć coś dla siebie, ale jak na tym wyszli Grecy każdy widzi, więc warto się opamiętać i wprowadzić politykę wymuszającą konkurencje na jakość przy której nie ma pobłażania na łamanie procedur, na przekręty, na poświadczanie nieprawdy, na wykorzystywanie swojej pozycji tak jak np. robią to banki i instytucje finansowe i ubezpieczeniowe czy choćby firmy naciągające w świetle prawa ufnych emerytów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane