Kiedy pracodawca dostanie dofinansowanie z PFRON

autor: Mateusz Brząkowski09.07.2015, 09:23; Aktualizacja: 09.07.2015, 09:58
niepełnosprawni, praca

Prawo dofinansowania na danego pracownika zależy od spełnienia efektu zachęty.źródło: ShutterStock

Pracownik uzyskał pierwsze orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia (w czerwcu 2015 r.), a zatrudniamy go od 2012 r. Czy możemy uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON na tego pracownika?

Obecnie pracodawcy muszą wstrzymać się z wnioskami o dofinansowanie na pracowników, którzy uzyskali niepełnosprawność w trakcie zatrudnienia, aby nie narażać się na ewentualny zwrot uzyskanego dofinansowania.

Prawo dofinansowania na danego pracownika zależy od spełnienia efektu zachęty. Może być on wykazany na dwa sposoby:

● metodą ilościową – na podstawie art. 26b ust. 4 i 6 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) – poprzez wykazanie wzrostu zatrudnienia ogółem w miesiącu podjęcia zatrudnienia przez nowego pracownika niepełnosprawnego, na którego pracodawca zamierza pobierać dofinansowanie;

● metodą jakościową – poprzez wykazanie, że nowy pracownik niepełnosprawny podjął pracę na wakacie zwolnionym w warunkach określonych w art. 26b ust. 4 pkt 1–6 i ust. 5 ustawy o rehabilitacji.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane