statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa - 09.06.2015 r.

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Anna Borysewicz, Marcin Nagórek09.07.2015, 08:42; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:44

● Czy ZUS ma prawo poinformować izbę adwokacką o niepłaceniu składek

● Od kilku lat prowadzę własną kancelarię adwokacką. O ile na początku działalność przynosiła zyski, o tyle od jakiegoś czasu jest już zdecydowanie gorzej. Konkurencja jest ogromna, rynek przesycony i mam coraz większe problemy z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne. Od znajomych dowiedziałam się, że ZUS w takich wypadkach może zawiadomić właściwą izbę adwokacką o istnieniu zadłużenia. Nie znalazłam jednak podstaw prawnych do takiego działania ZUS. Jak jest zatem naprawdę?

Trudno znaleźć konkretny przepis zabraniający ZUS takiego działania lub upoważniający go do tego. Nie ma wątpliwości, że w myśl art. 80 ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze adwokaci i aplikanci adwokaccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swoich obowiązków zawodowych, a adwokaci również za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia. Postępowanie sprzeczne z prawem obejmuje działania lub zaniechania adwokata naruszające porządek prawny wynikający z ustaw, zwłaszcza czyny kolidujące z prawem karnym, prawem o wykroczeniach, cywilnym, rodzinnym czy administracyjnym. Być może brzmieniem tego przepisu kierują się oddziały ZUS, o ile takie są, przy składaniu ewentualnych zawiadomień o nieopłacaniu przez adwokatów składek na ZUS. Jest to bowiem niezgodne z obowiązującymi powszechnie przepisami dotyczącymi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) określają, jakie działania może podejmować ZUS, wskazując wśród nich wniosek o ustanowienie hipoteki przymusowej, zastawu, wyjawienie majątku czy wniosek o ukaranie za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy. Wśród środków dyscyplinujących stosowanych z inicjatywy ZUS znajdują się m.in. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych czy skarga pauliańska. Przepisy ustawy systemowej nie przewidują środka w postaci powiadamiania takich organów jak izby adwokackie o nieopłacaniu składek bądź ukarania za ich nieopłacanie, co nie wyklucza jednak podejmowania przez ZUS w indywidualnych przypadkach tego rodzaju kroków.

Podstawa prawna

Art. 26, 27, 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).

Art. 80 ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 615).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane