statystyki

Tańszy e-dokument z ZUS dla komornika

autor: Bożena Wiktorowska07.07.2015, 07:33; Aktualizacja: 07.07.2015, 08:36

Zakład nadal będzie pobierać opłaty za udostępnienie komornikom danych dłużników, ale ich wysokość będzie zależeć od formy przekazania dokumentów. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Minister pracy i polityki społecznej przygotował projekt rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty pobieranej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za udostępnianie danych komornikom sądowym oraz sposobu jej wnoszenia. Na tej podstawie ta grupa zawodowa będzie mogła otrzymać z zakładu dane zgromadzone na koncie jednego ubezpieczonego lub jednego płatnika składek. Opłata za taką informację będzie wynosić 40,47 zł, czyli tyle co obecnie w przypadku papierowego dokumentu. Inna stawka będzie obowiązywać, jeśli wniosek zostanie złożony w formie dokumentu elektronicznego. W takiej sytuacji komornik sądowy będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości 28 zł. W przypadku złożenia przez komornika wniosku o udostępnienie e-dokumentu, ZUS będzie mógł go przekazać wyłącznie w formie elektronicznej. Propozycja ta jest zgodna z art. 391 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem złożenie podania w formie e-dokumentu przez elektroniczną skrzynkę podawczą powoduje, że doręczenie pisma także następuje za pośrednictwem sieci. Natomiast niższa cena za e-dokument jest efektem tego, że ZUS nie ponosi kosztów wydruku i wysyłki.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane