statystyki

Tańszy e-dokument z ZUS dla komornika

autor: Bożena Wiktorowska07.07.2015, 07:33; Aktualizacja: 07.07.2015, 08:36

Zakład nadal będzie pobierać opłaty za udostępnienie komornikom danych dłużników, ale ich wysokość będzie zależeć od formy przekazania dokumentów. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Minister pracy i polityki społecznej przygotował projekt rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty pobieranej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za udostępnianie danych komornikom sądowym oraz sposobu jej wnoszenia. Na tej podstawie ta grupa zawodowa będzie mogła otrzymać z zakładu dane zgromadzone na koncie jednego ubezpieczonego lub jednego płatnika składek. Opłata za taką informację będzie wynosić 40,47 zł, czyli tyle co obecnie w przypadku papierowego dokumentu. Inna stawka będzie obowiązywać, jeśli wniosek zostanie złożony w formie dokumentu elektronicznego. W takiej sytuacji komornik sądowy będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości 28 zł. W przypadku złożenia przez komornika wniosku o udostępnienie e-dokumentu, ZUS będzie mógł go przekazać wyłącznie w formie elektronicznej. Propozycja ta jest zgodna z art. 391 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem złożenie podania w formie e-dokumentu przez elektroniczną skrzynkę podawczą powoduje, że doręczenie pisma także następuje za pośrednictwem sieci. Natomiast niższa cena za e-dokument jest efektem tego, że ZUS nie ponosi kosztów wydruku i wysyłki.


Pozostało jeszcze 30% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane