statystyki

Sawicki: Organizacje rolników blokują własny projekt ustawy o komisji trójstronnej

autor: Bożena Wiktorowska03.07.2015, 07:33; Aktualizacja: 03.07.2015, 08:53
Marek Sawicki

Marek Sawickiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Myślę, że związki zawodowe się przestraszyły, że uregulowanie procedury rozstrzygania sporu spowoduje wydłużenie drogi ogłaszania i organizowania protestów - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie, ale chyba nie będzie łatwo. Związki zawodowe zarzucają bowiem, że procesowany projekt nie był z nimi konsultowany. To poważny zarzut.

Ale nieprawdziwy. Projekt posłów PSL tak naprawdę został przygotowany przez organizacje związkowe, które przez kilka miesięcy pracowały nad nimi. Nie ma więc w nim zapisów, które nie zostały ustalone ze stroną społeczną.

Czytałam wersję przygotowaną przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Różnice są duże.

Ten projekt był punktem wyjścia do negocjacji ze stroną związkową. W sumie w pracach uczestniczyło 17 związków, które były zainteresowane przygotowaniem rolniczej komisji dialogu.

A ze swojej strony nic pan nie zmienił w zapisach projektu? Nie miał pan pokusy takiego zmodyfikowania proponowanych przepisów, aby w przyszłości stronie rządowej łatwiej było narzucić stronie związkowej swoje zdanie?

Absolutnie. Naszym zadaniem było jedynie zredagowanie projektu w taki sposób, żeby dokument ten był spójny prawnie i poprawny legislacyjnie.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane