statystyki

Prawo nie działa wstecz. Bezprawie jak najbardziej

autor: Michał Tyszkowski02.07.2015, 07:47; Aktualizacja: 02.07.2015, 08:59
prawo prawnik

Prawo nie działa wstecz. Bezprawie jak najbardziejźródło: ShutterStock

Jak uchwalić przepis, który w państwie prawa umożliwi dochodzenie należności sprzed 5 lat? Odpowiedź jest banalnie prosta. Wystarczy go nie uchwalać. Polskie prawo pozostawia wiele możliwości interpretacji. Wystarczy zmienić interpretację przepisu, który istniał 5 lat temu, wydać odpowiednie zalecenia kontrolującym urzędnikom i powstaje doskonałe działające wstecz bezprawie. Według takiego właśnie scenariusza działa w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Głównymi bohaterami tego dreszczowca są dwie siostry – umowa o dzieło i umowa-zlecenie. Umowa o dzieło to rodzaj umowy cywilnoprawnej istniejący w kodeksie cywilnym od wielu lat, a zdefiniowany niezwykle lakonicznie: „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”. Z kolei jej siostra, u mowa-zlecenie, zdefiniowana jest następująco: „Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. (...) Za wykonanie z lecenia należy się wynagrodzenie”.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • normalny(2015-07-02 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to,prawo nie działa wstecz,a tzw karty parkingowe ,wydane na stałe? Granda.

    Odpowiedz
  • Płatnik Haraczów(2015-07-03 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Przykładów bezprawia w Polsce można by mnożyć. Ten z bezprawiem ze strony ZUS, za którym stoją tysiące urzędników, to jeden z bardziej drastycznych przykładów, za który wszyscy (za)płacimy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane