statystyki

Prawo nie działa wstecz. Bezprawie jak najbardziej

autor: Michał Tyszkowski02.07.2015, 07:47; Aktualizacja: 02.07.2015, 08:59
prawo prawnik

Prawo nie działa wstecz. Bezprawie jak najbardziejźródło: ShutterStock

Jak uchwalić przepis, który w państwie prawa umożliwi dochodzenie należności sprzed 5 lat? Odpowiedź jest banalnie prosta. Wystarczy go nie uchwalać. Polskie prawo pozostawia wiele możliwości interpretacji. Wystarczy zmienić interpretację przepisu, który istniał 5 lat temu, wydać odpowiednie zalecenia kontrolującym urzędnikom i powstaje doskonałe działające wstecz bezprawie. Według takiego właśnie scenariusza działa w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Głównymi bohaterami tego dreszczowca są dwie siostry – umowa o dzieło i umowa-zlecenie. Umowa o dzieło to rodzaj umowy cywilnoprawnej istniejący w kodeksie cywilnym od wielu lat, a zdefiniowany niezwykle lakonicznie: „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”. Z kolei jej siostra, u mowa-zlecenie, zdefiniowana jest następująco: „Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. (...) Za wykonanie z lecenia należy się wynagrodzenie”.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • normalny(2015-07-02 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to,prawo nie działa wstecz,a tzw karty parkingowe ,wydane na stałe? Granda.

    Odpowiedz
  • Płatnik Haraczów(2015-07-03 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Przykładów bezprawia w Polsce można by mnożyć. Ten z bezprawiem ze strony ZUS, za którym stoją tysiące urzędników, to jeden z bardziej drastycznych przykładów, za który wszyscy (za)płacimy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane