statystyki

Wytyczne ZUS to nie prawo

autor: Anna Kwiatkowska02.07.2015, 11:03; Aktualizacja: 02.07.2015, 11:06

Nie można się na nie powoływać ani w decyzji, ani w postępowaniu odwoławczym przed sądem. Stanowią jedynie wewnętrzne dokumenty organu rentowego.

Zdarza się, że ZUS w decyzji lub korespondencji kierowanej do ubezpieczonych powołuje się na wytyczne. Nie znajdziemy ich jednak w Dzienniku Ustaw, nie są to bowiem akty prawa powszechnie obowiązującego. Stanowią jedynie uregulowania wewnętrzne ZUS i, przynajmniej teoretycznie, powinny służyć jedynie pracownikom organu rentowego do sprawnego przeprowadzania postępowań w danej sprawie. Niestety, wygląda to nieco inaczej i nie tyle z winy samego ZUS, co ustawodawcy, który z jednej strony tworzy prawo niespójne, a z drugiej pozostawia w nim luki, które niejako wymuszają ich uzupełnienie. W tygodniku Ubezpieczenia i Świadczenia nr 97 z 21 maja 2015 r. pisaliśmy o problemie, jaki powstał przy interpretacji przepisów dotyczących składek za członków rady nadzorczej. Nieprecyzyjne zapisy ustawy zostały zinterpretowane przez ZUS i przedstawione jako oficjalne stanowisko na stronie internetowej.

Co to jest

Wytyczne to więc nic innego jak wydany przez prezesa ZUS oficjalny dokument, do stosowania którego są zobowiązani pracownicy w trakcie rozpatrywania wniosków ubezpieczonych i płatników. Z tym jednak zastrzeżeniem, że nie mogą zastępować prawa, tj. ustaw i rozporządzeń. W związku z tym ZUS nie ma prawa powoływać się na nie, podejmując decyzję. Także w sytuacji gdy np. chcemy się dowiedzieć z infolinii o podstawy prawne działania, nie możemy otrzymać tylko informacji, że wynika to z wytycznych. Wszystkie prawa i obowiązki zarówno organu, jak i ubezpieczonych, muszą wynikać z powszechnych źródeł prawa. Czasem jednak może się okazać, że wytyczne będą zawierały nieprawidłową interpretację prawa. W takim wypadku, niezależnie od tego, czy ZUS się na nie powołał, czy nie, jest to błąd organu rentowego i bez znaczenia jest to, że pracownik ZUS postąpił zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane