statystyki

Wytyczne ZUS to nie prawo

autor: Anna Kwiatkowska02.07.2015, 11:03; Aktualizacja: 02.07.2015, 11:06

Nie można się na nie powoływać ani w decyzji, ani w postępowaniu odwoławczym przed sądem. Stanowią jedynie wewnętrzne dokumenty organu rentowego.

Zdarza się, że ZUS w decyzji lub korespondencji kierowanej do ubezpieczonych powołuje się na wytyczne. Nie znajdziemy ich jednak w Dzienniku Ustaw, nie są to bowiem akty prawa powszechnie obowiązującego. Stanowią jedynie uregulowania wewnętrzne ZUS i, przynajmniej teoretycznie, powinny służyć jedynie pracownikom organu rentowego do sprawnego przeprowadzania postępowań w danej sprawie. Niestety, wygląda to nieco inaczej i nie tyle z winy samego ZUS, co ustawodawcy, który z jednej strony tworzy prawo niespójne, a z drugiej pozostawia w nim luki, które niejako wymuszają ich uzupełnienie. W tygodniku Ubezpieczenia i Świadczenia nr 97 z 21 maja 2015 r. pisaliśmy o problemie, jaki powstał przy interpretacji przepisów dotyczących składek za członków rady nadzorczej. Nieprecyzyjne zapisy ustawy zostały zinterpretowane przez ZUS i przedstawione jako oficjalne stanowisko na stronie internetowej.

Co to jest

Wytyczne to więc nic innego jak wydany przez prezesa ZUS oficjalny dokument, do stosowania którego są zobowiązani pracownicy w trakcie rozpatrywania wniosków ubezpieczonych i płatników. Z tym jednak zastrzeżeniem, że nie mogą zastępować prawa, tj. ustaw i rozporządzeń. W związku z tym ZUS nie ma prawa powoływać się na nie, podejmując decyzję. Także w sytuacji gdy np. chcemy się dowiedzieć z infolinii o podstawy prawne działania, nie możemy otrzymać tylko informacji, że wynika to z wytycznych. Wszystkie prawa i obowiązki zarówno organu, jak i ubezpieczonych, muszą wynikać z powszechnych źródeł prawa. Czasem jednak może się okazać, że wytyczne będą zawierały nieprawidłową interpretację prawa. W takim wypadku, niezależnie od tego, czy ZUS się na nie powołał, czy nie, jest to błąd organu rentowego i bez znaczenia jest to, że pracownik ZUS postąpił zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane