statystyki

Czy osobie na zastępstwo wypowiadać umowę

autor: Marcin Nagórek02.07.2015, 09:57; Aktualizacja: 02.07.2015, 10:40
pracownik, biuro, stres

Nie ma potrzeby wypowiadać pracownikowi umowy o pracę na zastępstwo, ponieważ umowa ta automatycznie się rozwiąże z dniem powrotu zastępowanej osobyźródło: ShutterStock

Wkrótce wróci z urlopu bezpłatnego mój pracownik. Mam też pracownika na jego zastępstwo. Jak mogę najszybciej zakończyć współpracę z tym zastępcą? Czy muszę dać wypowiedzenie, czy mogę to załatwić w inny sposób?

Nie ma potrzeby wypowiadać pracownikowi umowy o pracę na zastępstwo, ponieważ umowa ta automatycznie się rozwiąże z dniem powrotu zastępowanej osoby.

Zgodnie z art. 25 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) rodzajami umów o pracę są umowa na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Natomiast umowa o pracę na zastępstwo jest jedynie odmianą umowy o pracę na czas określony zawieraną przez pracodawcę w sytuacji, w której zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Taka umowa zostaje zawarta tylko na czas określony obejmujący okres takiej nieobecności.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane