statystyki

Obcokrajowiec zwolniony ze składek do ZUS

autor: Mariusz Stępień26.06.2015, 07:18; Aktualizacja: 26.06.2015, 08:18

Dotyczy to także członka rady nadzorczej spółki, jeśli podlega on systemowi zabezpieczenia społecznego w innym państwie Unii Europejskiej, a jego działalność na terenie RP ma charakter marginalny. Tak stwierdził ZUS.

O wydanie interpretacji wystąpiła spółka prowadząca działalność w Polsce. Większość członków rady nadzorczej to obcokrajowcy – obywatele państw UE. Złożyli oni pisemne oświadczenia, że praca wykonywana przez nich na terytorium RP ma charakter marginalny. Wskazali też, gdzie znajduje się ich miejsce zamieszkania, oraz podali, że podlegają obowiązkowemu systemowi ubezpieczeń społecznych w Belgii, Grecji i Wielkiej Brytanii. W związku z wprowadzeniem od początku 2015 roku obowiązku opłacania składek od przychodu z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej powstała wątpliwość, czy należy je naliczać w przedstawionej sytuacji.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane